Cumartesi , Temmuz 11 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / KKTC ve Türkiye Arasında İktisadi Ve Mali İş Birliği Anlaşması İmzalandı

KKTC ve Türkiye Arasında İktisadi Ve Mali İş Birliği Anlaşması İmzalandı

KKTC ve Türkiye arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması imzalandı. 2 milyar 888 milyon TL’lik hibe ve kredi içeren anlaşma, Covid-19 salgının KKTC ekonomisinde açtığı yaraları sarmayı amaçlıyor.

Anlaşmaya Başbakan Ersin Tatar ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, video konferans yöntemiyle imza koydu.

Oktay, KKTC’nin Kovid-19’la mücadeledeki başarısın kutladı; yangın nedeniyle geçmiş olsun dileği iletti ve yangın söndürme helikopterlerinin birini KKTC’ye en yakın mesafede daimi olarak konuşlandırdıklarını açıkladı.

Oktay, “Salgının etkileriyle oluşacak yeni normale hazırlanırken Türkiye, KKTC’nin yanında olmaya devam edecektir. 2020 İktisadi ve Mali İş birliği Anlaşması, yeni normale güçlü şekilde hazırlanan KKTC’nin ve kardeşliğimizin yükselme zemini olacaktır” dedi.

Başbakan Ersin Tatar da konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hürmetlerini iletti, protokolü çalışan ekiplere teşekkür etti.

Önemli bir kaynağın aktarılacağına işaret eden Başbakan Tatar, 750 milyon TL’lik anlaşmadan sonra yapılan bu anlaşma ile gelecek kaynağın son derece önemli olduğuna vurgu yaptı.

Reel sektöre alt yapının da güçlenmesi ile KKTC’nin sürdürülebilir, rekabet edilebilir bir yapıya getirilmesinin önemine işaret eden Tatar, dünya devletlerinin bile sıkıntı ile boğuştuğu Corona Salgını’nın başarı ile atlatıldığını ifade etti.

Türkiye’nin desteğinin bu ortamda daha da önemli hale geldiğine vurgu yapan Tatar, ekonomik gelirlerde bir düşüş ve sıkıntının ortaya çıktığını, eski noktaya gelebilmek için çaba içerisinde olduklarını aktardı.

Kaynağın gelmesinin son derece önemli olduğuna vurgu yapan Tatar, Kıbrıs Türk Halkı’na bayramın son gününde ‘bu müjde’yi verebilmekten duyduğu memnuniyeti belirtti. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne teşekkür ve saygılarını iletti.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

ERDOĞAN TATAR İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ersin Tatar ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Başbakanlık Basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir