Çarşamba , Nisan 14 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Bakanlar Kurulu: Tursitler Belli Koşullarla 1 Temmuz’dan İtibaren KKTC’ye Gelebilecek

Bakanlar Kurulu: Tursitler Belli Koşullarla 1 Temmuz’dan İtibaren KKTC’ye Gelebilecek

Bakanlar Kurulu, dünkü toplantısında, KKTC vatandaşlarının, oturma veya çalışma izni olanların, ve tursitlerin ülkeye gelişleriyle ilgili tarihler konusunda kararlar aldı.

Hükümet sözcüsü, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, yaklaşık 6 saat süren Bakanlar Kurulu kararının ardından yaptığı açıklamada, 1 Haziran’dan itibaren olağan ikameti KKTC olan vatandaşların karantina koşuluyla ülkeye gelebileceğini aktardı.  Özersay, 8 Haziran’dan itibarense KKTC vatandaşı olmayan, ancak ikamet, çalışma ve öğrenci izni olanların, yine karantina koşuluyla ülkeye gelebileceğini söyledi.

Hükümet Sözcüsü Kudret Özersay, durum bugünkü gibi devam ederse, 1 Temmuz’dan itibarense tursitlerin de belli koşullarla KKTC’ye gelebileceğini, yüksek risk veya düşük risk taşıyan ülkelerden geleceklere farklı prosedürler uygulanacağını bildirdi.

Özersay, vefat nedenine olursa olsun, yurtdışında hayatını kaybeden vatandaşların  cenazelerinin de 1 Haziran’dan itibaren ülkeye getirilebileceğini ifade etti.

Açıklamaya göre ayrıca,  Pazartesi gününden itibaren Pile’de yaşayanlara peyderpey PCR testleri yapılmaya başlanacak ve testleri negatif çıkan, özellikle de KKTC’de çalışan ya da işyeri bulunan vatandaşlar, karantinaya girmeksizin ülkeye giriş yapabilecek.

Özersay, gece sokağa çıkma yasağının ise 1 Haziran’dan itibaren kalkacağını ancak maske kullanma zorunluluğunun devam edeceğini kaydetti. Özersay, toplu taşımayla iglili kuralların ise önümüzdeki hafta Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından değerlendirileceğini ancak, ancak personel taşyan servislerin 1 Haziran’dan itibaren hizmet verebileceğini söyledi.

Özersay, süpermarketlerin ise bundan böyle saat 22.00’ye kadar açık olacaklarını belirtti. Kudret Özersay, daha önce açıklanan destek paketine ek olarak Haziran ayı ortasında ikinci bir ekonomi destek paketi açıklanacağını da kaydetti.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir