Pazartesi , Nisan 19 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Özersay 1 Temmuz’dan Sonra Ülkeye Girişlerin Nasıl Olacağını Açıkladı

Özersay 1 Temmuz’dan Sonra Ülkeye Girişlerin Nasıl Olacağını Açıkladı

Başbakan Ersin Tatar başkanlığında dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu, toplantı sonrası alınan kararları açıklayan Bakanlar Kurulu Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, 1 Temmuz’dan sonra ülkeye girişler konusunda 3 farklı kategori belirlendiğini söyledi.

 

Buna göre ilk kategoride yer alan ülkeler olan Malta, Bulgaristan, Norveç, Türkiye, Almanya Avusturya, Finlandiya, Slovenya, Macaristan, İsrail, Yunanistan ve Litvanya’dan KKTC’ye gelecek olan tüm yolcuların ülkeye giriş yapabilmesi için 72 saat içinde yapılmış PCR negatif teste sahip olması gerekiyor.

 

2’nci kategoride yer alan İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Hırvatistan ve başka bazı ülkelerin yer aldığı ülkelerden gelecek olanlara ise çifte PCR testi yöntemi uygulanacak. Buna göre; bu ülkelerden gelecek olanlar KKTC’ye gelmeden önce bu virüsü taşımadığını PCR testiyle belgeleyecek.

 

3’üncü kategoride ise yüksek risk grubundaki ülkeler yer alıyor. ABD, Rusya, Brezilya, Birleşik Krallık ve İran gibi ülkelerin yer aldığı bu kategorideki ülkelerden gelecek yolculardan da ülkeye girişte önceden yapılmış PCR testi istenecek. Ancak ülkeye geldiklerinde bedelini kendileri ödemek kaydıyla 14 gün karantinaya girecekler.

 

Bakanlar Kurulu bu üç ana kategori dışında bazı istisnai geliş-gidişleri için de karar aldı. Buna göre; 1 Temmuz’dan itibaren Kıbrıslı Rumlar KKTC’ye ilk geçişlerinde 72 saat içinde yapılmış PCR negatif testiyle geçiş yapabilecek. Sonrasında ise tesadüfi test yöntemi uygulanacak.

 

22 Haziran’dan itibaren ise Güney Kıbrıs’ta çalışan Kıbrıslı Türkler, maronitler, Karpaz’da yaşayan Rumlar, Pile’deki vatandaşlar, Güney Kıbrıs’ta tedavi görenler ve öğrenciler KKTC’ye ilk girişlerinde PCR testi yaptırma koşulu ile Güney Kıbrıs’a gidiş-gelişleri sözkonusu olabilecek. Devamında ise tesadüfi test uygulanacak.

 

Özersay, 22 Haziran tarihinin temel mantığının, 8 Haziran itibariyle uluslararası uçuşları açan Güney Kıbrıs’ta 14 gün sonunda ortaya çıkabilecek durumu gözlemlemek olduğunu söyledi. Bakanlar Kurulu ayrıca, 15 Haziran-1 Temmuz arasında Türkiye’den KKTC’ye gelecek olan öğrencilerin herkesle birlikte karantinaya alınıp teste tabi tutulmasını; testin negatif çıkması halinde kampüs karantinasına girmesini de kararlaştırdı.

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir