Pazar , Temmuz 12 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Kıbrıs Türk Toplumunun Yakın Tarihinin Yıllardır Erişilemeyen Görsel Arşivinin Önemli Bir Bölümü Erişime Açıldı

Kıbrıs Türk Toplumunun Yakın Tarihinin Yıllardır Erişilemeyen Görsel Arşivinin Önemli Bir Bölümü Erişime Açıldı

Kıbrıs Türk toplumunun yakın tarihinin yıllardır erişilemeyen görsel arşivinin önemli bir bölümü, KKTC Cumhurbaşkanlığı internet sitesi ile sosyal medya kanallarından erişime açıldı.

1960-1963 yıllarına ait 45 videoya, www.kktcb.org ana sayfasında yer alan Video Galeriler bölümünden (https://www.kktcb.org/tr/video/list) ayrıca Cumhurbaşkanlığı Youtube kanalından (www.youtube.com/KKTCB ) da erişilebiliyor.

Kıbrıs Türk tarafına verilen ve Cumhurbaşkanlığı tarafından dağıtımın ardından internet ortamında da erişime açılan arşiv kayıtlarının büyük çoğunluğunun 1960-1963 ortaklık döneminde kurumun tek Kıbrıslı Türk kameramanı Ünal Ahmet (Salahi) Ersoy tarafından kaydedildiği belirtiliyor.

Kayıt künyelerinde görüntüleri kaydeden kameramanlar hakkında bilgiye yer verilmediğinden, hem video içeriklerinin, hem de dönemin teknik olanaklarıyla emekçileri hakkında çeşitli ortamlarda yapılan çeşitli değerlendirmeler, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın girişimi ile yıllar sonra gün yüzüne çıkarılan arşiv görüntülerinin yeni araştırmalar açısından önemli bir kaynak oluşturduğunu da gösteriyor.

 

 

KAYNAK: CUMHURBAŞKANLIĞI SOSYAL MEDYA HESABI

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Yarın Toplanacak

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu yarın toplanacak.  3’ncü olağanüstü birleşimini gerçekleştirilecek genel kurul toplantısı saat 10.00’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir