Pazartesi , Mart 1 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / BMGK’dan Etiyopya, Mısır Ve Sudan’a Diyalog Çağrısı

BMGK’dan Etiyopya, Mısır Ve Sudan’a Diyalog Çağrısı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Etiyopya, Mısır ve Sudan arasında Mavi Nil Nehri üzerine inşa edilen Hedasi Barajı konusundaki anlaşmazlığın ”diyalog yoluyla” çözülmesi çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Etiyopya’nın inşa ettiği Hedasi Barajı yüzünden söz konusu üç ülke arasında yaşanan anlaşmazlığı görüşmek için video konferans yoluyla toplandı.

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo, gerekli siyasi irade ortaya koyulduğu sürece tüm tarafların görüş ayrılıklarının üstesinden gelebileceğini ve bir anlaşmaya varabileceğini söyledi.

15 üyeli konsey ise Etiyopya, Mısır ve Sudan’ın baraj krizini diyalog ve müzakereler ile Afrika Birliği’nin yardımıyla çözmesini önerdi.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, üç ülkenin çıkarlarını da dikkate alan ”dengeli ve eşitlikçi” bir anlaşmanın mümkün olduğunu belirterek, taraflara anlaşmayı baltalayacak her türlü eylemden kaçınmaları çağrısı yaptı.

 

KAYNAK: TRTHABER

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Maraş’a Ziyaretler Yeniden Başlayacak

Açıldığı günden beri başta Gazimağusa’nın, ardından ülkenin çehresini değiştiren Maraş yeniden kapılarını ziyarete açıyor. Pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir