Pazar , Kasım 29 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Ak Parti Sözcüsü Çelik: “Güney Kıbrıs’ın Muhatabı KKTC’dir”

Ak Parti Sözcüsü Çelik: “Güney Kıbrıs’ın Muhatabı KKTC’dir”

Adalet ve Kalkınma Partisi Sözcüsü Ömer Çelik, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin muhatabı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet ile meselelerini çözmelidir” dedi.

 

Çelik, gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz meselesini çok yakından takip etmeye devam ettiklerini belirterek, “Doğu Akdeniz’deki meşru hak ve çıkarlarımızın korunması konusunda her süreci adım adım takip ediyoruz. Özellikle Rum-Yunan ikilisinden oradaki maksimalist amaçlarını gerçekleştirmek için Türkiye’ye karşı hasmane bir biçimde Avrupa’yı yanlarına almaya çalıştıklarını, Avrupa’nın da artık bir siyasi birlik olmaktan çıkıp bir mahalle bildiği, bir mahalle dayanışması gibi maalesef yanlış adımlar attığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Çelik, Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Borrel’in Güney Kıbrıs’a yaptığı ziyaret sırasında Yavuz sondaj gemisinin bulunduğu bölgeyi ziyaret etmek istemesinin bunun önemli göstergelerinden biri olduğunu söyledi.

 

Türkiye’nin hukuktan, hakkaniyetten yana olduğunu vurgulayan Ömer Çelik, şöyle devam etti:

“Eğer karşımızda hukuktan ve hakkaniyetten yana bir muhatap varsa Türkiye, masada adil bir taraf olmaya her zaman hazırdır. Ama hukuku ve hakkaniyeti bir kenara bırakıp bizim Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sesini kısmaya çalışanlar, Türkiye’nin meşru hak ve menfaatlerini görmezden gelmeye çalışanlara da kesinlikle vereceğimiz en ufak bir taviz söz konusu değildir. Şimdiye kadar Kıbrıs Türklerinin, Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatlerini görmezden gelenler, Avrupa Birliği tarafı, Kıbrıs Türklerinin bu yok sayma politikasına devam edip Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Türkiye ile masaya oturmasından bahsediyor. Böyle saçma sapan bir teklif olmaz. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin muhatabı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile meselelerini çözmelidir. Orada Kıbrıs Cumhuriyeti ismini haksız yere gasbeden Güney Kıbrıs Yönetimi ile Türkiye’nin herhangi bir şekilde muhatap olması söz konusu değildir.”

 

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanlığının muhatabının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)  Dışişleri Bakanı olduğunu vurgulayan Çelik, “Güney Kıbrıs’ın Türkiye tarafından muhatap alınması söz konusu değildir. Kıbrıs Türklerini yok sayan ama Türkiye’ye akıllarınca Güney Kıbrıs’ı meşrulaştırmaya çalışan bu adımlara hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz.” dedi.

 

İki tarafın bir araya gelmesi ve hidrokarbon kaynaklarının nasıl paylaştırılacağına ilişkin bir anlaşmaya varması gerektiğini söyleyen Çelik, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs, bu karara vardığı takdirde zaten mesele kalmayacaktır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından 2019’da açıklanan belge, bir referans belgesidir, bir zemindir. Bu zemin üzerinden gerek hidrokarbon kaynaklarının işletilmesi gerek gelir paylaşılması konusunda hakkaniyetli bir bölüşüm olması halinde bu sorun zaten kendini ortadan kalkacaktır. Ama Güney Kıbrıs, hidrokarbon kaynaklarını ve geliri kendisi almak istiyor. ‘Bir gün çözüm olursa biz onu Kuzey Kıbrıs’ta paylaşırız.’ diyor. Şimdiye kadar ne Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ne Yunanistan’ın ne de Avrupa Birliği’nin verdiği sözü tuttuğunu gördük. Dolayısıyla böyle bir şey söz konusu olamaz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile otururlar, hakkaniyetli, hukuka uygun, adil bir bölüşüm ve gelir paylaşımı konusunda anlaşırlar. Ondan sonrasında süreç zaten doğal bir şekilde işler.”

 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden bir bakanın ortalığı kışkırtmaya devam ettiğini aktaran Ömer Çelik, “Güney Kıbrıs’ta bir bakan çıktı, ‘Avrupa Birliği, Türkiye’ye karşı Akdeniz’de kalıcı bir donanma kursun.’ dedi. Bunlara şunu söylemek isterim: Türkiye’ye karşı şununla veya bununla hareket etmeniz Türkiye’nin tavrını değiştirmez. Hukuk ve hakkaniyet temelinde bir çözüm arıyorsanız bulabileceğiniz en iyi muhatap Türkiye’dir. Hukuk ve hakkaniyet dışına çıkıp da çözüm aramaya çalıştıklarınızın da hiçbir şekilde yanınızda duracağını düşünmeyin, hiçbir şekilde size adil davranacağını düşünmeyin. Bu konuda Güney Kıbrıs’ta konuşanlar, Yunanistan’da Savunma Bakanlığı yapanlar maalesef bu konularda, siyasi dil kullanma konusunda ve Türkiye’nin nasıl bir ülke olduğunu anlamak konusunda en arızalı tiplerden seçiliyor.” ifadelerini kullandı.

 

 

KAYNAK:TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Sağlık Bakanlığı: “Ülkeye 3 Günlüğüne Gelen Bazı Kişilerin Süre Kuralını İhlal Ettiği Tespit Edildi”

Sağlık Bakanlığı,  Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin aldığı ve Adada en fazla 3 gün konaklayacak kişilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir