Pazar , Temmuz 12 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / ARGE Eğitmeni Tabakçı ve Davulcu: “Vatandaşlar, Çevrede Yangın Riski Gördüğü An “199 İtfaiye, 155 Polis ve 177 Orman Yangını” İhbar Hattını Arasınlar”

ARGE Eğitmeni Tabakçı ve Davulcu: “Vatandaşlar, Çevrede Yangın Riski Gördüğü An “199 İtfaiye, 155 Polis ve 177 Orman Yangını” İhbar Hattını Arasınlar”

Polis Genel Müdürlüğü İtfaiye Bölüm Müdürlüğü Araştırma Geliştirme Birimi’nden (ARGE) Eğitmen Selçuk Tabakçı ve Umut Davulcu, Polis Haftası çerçevesinde Radyo Güven’de yayınlanan Taner Gönül’ün sunduğu “Emniyet Şeridi” programında, tüm polislerin ve itfaiyecilerin polis haftasını kutlayarak, yangınların çıkmaması için alınması gereken tedbirler konusunda vatandaşlara, çevrede yangın riski oluşturan faktörlerin görüldüğü zaman, yangının çıkmasını beklemeden “199 itfaiye, 155 polis ve 177 Orman yangını” ihbar hattını telefonla arayıp bildirimde bulunmaları yönünde çağrı yaptı.

ARGE Eğitmeni Selçuk Tabakçı, geçen yıl 330,  bu yıl ise 385 yangının meydana geldiğine işaret ederek, en çok arazi ve orman yangınlarında artış görüldüğünü kaydetti.

Tabakçı, okullarda yangınlarla ilgili eğitimlerin verilmesine rağmen yangın istatistiklerinde artış olduğunu ve yüzde 80 oranında yangınların meydana gelmesinin en büyük sebebin ihmal olduğunun altını çizdi.

Tabakçı, Özellikle yaz aylarında, havaların ısınması, elektrik tellerinin genleşmesiyle ve rüzgarın da şiddetini artırmasıyla birliktede yangınların daha çok arttığını belirtti.

Yaz aylarında ayrıca, araçlarda içilen sigaradan dolayı da arazi yangınlarının çıktığına işaret eden Tabakçı, vatandaşlara yolda seyrederken, içilen sigara izmaritlerini dışarıya atmamaları ve araçlarının tablalarında söndürmeleri yönünde çağrı yaptı.

ARGE Eğitmeni Umut Davulcu da programda yaptığı konuşmada, yangınların genel olarak yaz aylarında, “arazi ve orman yangını”, kış aylarında ise genellikle “ev yangınlarında”  elektrik ve elektronik cihazlı kaynaklı meydana geldiğini kaydetti.

Ev yangınlarının genellikle cihazların elektrik prizi üzerinde açık unutulmasından kaynaklı olduğuna işaret eden Eğitmen Davulcu, çoklu elektrik prizi ve ara kablo kullanımın da yangınların çıkmasında yüksek risk oluşturduğunun altını çizdi.

Davulcu, programda vatandaşlara evden ayrılmadan önce “buzdolabı dışındaki tüm cihazların elektriğini kapatmaları” yönünde de çağrı yaptı.

Yangın riski oluşturan faktörlerin görüldüğü zaman, yangın çıkmasını beklemeden vatandaşların ilgili yerlere bildirimde bulunmasıyla yangınların büyümeden olaya erken müdahalesinin sağlanacağının altını çizen Davulcu, trafikte de vatandaşlardan, itfaiye araçlarına yol verilmesi çağrıda da bulundu.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Yarın Toplanacak

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu yarın toplanacak.  3’ncü olağanüstü birleşimini gerçekleştirilecek genel kurul toplantısı saat 10.00’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir