Pazar , Temmuz 12 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Polis Genel Müdürlüğü Rütbe Takma Ve Görev Devir Teslim Töreni Yapıldı

Polis Genel Müdürlüğü Rütbe Takma Ve Görev Devir Teslim Töreni Yapıldı

Süleyman Manavoğlu Polis Genel Müdürlüğü görevini, Ahmet Soyalan’a törenle devretti.

Polis Genel Müdürlüğünde dün akşam düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Polis Genel Müdürlüğü görevine atanan Ahmet Soyalan’a rütbesini taktı. Görev süresini tamamlayarak görevi devreden Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu’na hizmet anısı şildini takdim etti. Görevi devralan Soyalan’ın forsu da göndere çekildi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, törende yaptığı konuşmasında, 21 Aralık 1963’te Kıbrıs Rum tarafının Enosis hedefi ile hareket etmesinin ortaklık devletinin yıkılmasına neden olduğunu anımsattı ve Kıbrıs Türk polis teşkilatının da bu yıkılış üzerine 30 Haziran 1960’ta kurulduğunu belirtti.

1970 yılında ihdas edilen Polis Genel Müdürlüğü makamında bugüne kadar 10 genel müdürünün hizmet verdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, 11. Polis Genel Müdürü olarak başladığı görevinde Ahmet Soyalan ve yardımcılarına üstün başarı diledi. Akıncı, görev süresini doldurarak emekliye ayrılan Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu’na da yeni yaşamında sağlık ve mutluluk diledi.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Altan ER, de konuşmasında Manavoğlu’nun ülkenin hemen hemen her köşesinde, PGM’nin her kademesinde görev yaparak, görevinin gerektirdiği bilgi birikimini edinerek göreve geldiğini, Manavoğlu’nun polisliği bir meslekten daha çok yaşam tarzı olarak gördüğünü, beş yıllık PGM görevinde özveri hizmet anlayışıyla,   mesai tanımadan görevini en iyi şekilde yerine getirdiğini ifade etti.

PGM görevini devralan Ahmet Soyalan’ın, Lefkoşa Polis Müdürü olarak elde ettiği bilgi birikimi ve tecrübesiyle PGM görevini en iyi şekilde yerine getireceğine inancının tam olduğunu ifade eden Tuğgeneral ER, Soyalan’a ve PGM birinci ve ikinci yardımcısına yeni görevlerinde başarılı diledi.

PGM’de başarının en büyük payın teşkilat mensuplarının tümünün olduğunu kaydeden Tuğgeneral ER, “Sizlere güveniyor ve başarılarınızın devamını bekliyorum” dedi.

Polis Genel Müdürlük görevini devreden Süleyman Manavoğlu, Genel Müdürlük görevinde, özellikle halkla bütünleşme ve polis-halk dayanışmasını en üst düzeye çıkarmak gayreti içinde olduğunu, Kurumu çağdaş polis örgütleri seviyesine taşımak için her çabayı sarf ettiğini kaydetti.

Manavoğlu, “Başarı hepimizin başarısıdır. Başarı varsa hiç şüpesiz ki en tepeden en alta kadar görev yapan tüm meslektaşlarımın katkısı büyük olmuştur. Bu onurlu ve sorumluluğu büyük makamı devralan değerli meslektaşım sayın Ahmet Soyalan’nın, yeni atanan Polis Genel Müdür 1’nci yardımcısı Eybil Efendi’nin ve 2’nci Yardımcısı Hüseyin Sağıroğlu’nun örgütü bıraktığım yerden çok daha ilerilere taşıyacaklarından en ufak bir şüphem yoktur” dedi.

Çalışmalarına da değinen Manavoğlu, örgüt olarak iletişimde en son teknolojiye        geçilmesi, personel sayısının artırılması, personel nakil işlemleri de dahil personelin özlük haklarının iyileştirilmesi, araç gereç sayısının artırılması ve polis örgütünün bina yönünden modernize edilmesi yönünde her çabayı sarf ettiğini bildirdi.

Manavoğlu, Polis Okulu Binası’nın tamamlandığını, Geçitkale, Demirhan Ve Gönyeli Karakolları için yeni binalar yapıldığını, Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi ve Güzelyurt ilçesinde itfaiye şubelerine yeni binalar yapıldığını, personelin yurt içinde ve yurt dışında egitimi için kurslar düzenlendiğini, eğitim ve sağlık kurumları ile örgüt arasında işbirliği anlaşmaları imzalandığını, kent güvenlik yönetim sisteminin Lefkoşa ve Girne ilçelerinde kurulmaya başlandığını Temmuz ayında sistemin faaliyete konmasını temenni ettiğini söyledi.

Ülkenin kanayan yarası uyuşturucu ve trafik kazaları ile mücadelede yoğun çaba harcadıklarını, özellikle organize suçların meydana çıkarılması için son derece önemli olup polise yetki verecek yasa tasarıları tarafımızdan hazırlanıp yasalaşması için başbakanlığa sunulduğunu kaydeden Mannavoğlu,

Polis Emeklileri Derneği ile geçmişte de var olan işbirliğinin devamı için de özen gösterdiğini kaydetti.

PGM görevine atanan Soyalan ise konuşmasında “günün koşullarına göre, sürekli kendini yenileyen örgütümüz, gerçekleştirdiği reformlar sayesinde devlet kurumları içerisinde kurumsallaşma adına en güzel örneği sergilemiştir. Görevim süresince örgütümün daha ileri seviyeye taşınabilmesi için gerekli reform çalışmalarının devam edeceğini buradan müjdelemek isterim. Polis örgütünü daha ileri taşımak için tabandan gelen istek ve sıkıntıları göz ardı etmeyeceğim” dedi.

Manavoğlu’nun eğitim, teknolojik yapılanma, bina ve yeni yasal düzenlemelerle ilgili pek çok olumlu ve başarılı çalışmalara imza attığını kaydeden Soyalan, suçla mücadelede önceliklerine yer verdi.

Toplum destekli bir polislik anlayışıyla, suçun işlenmeden önlenmesi prensibi ile hareket edeceğini kaydeden Soyalan, suçun önlenmesinde kent güvenlik sitemleri (mobese) gibi teknolojik olanaklardan faydalanılacağını belirtti.

Soyalan şöyle devam etti:

“Yolsuzlukla mücadelede geçmişte olduğu gibi, çıkar amaçlı suç gruplarının üzerine kararlılıkla gitmek, hizmet içi eğitimlere devam ederek polisimizi geliştirmeye ve eğitmeye devam etmek,   örgütümüzün ihtiyacı olan yasal düzenlemeleri yapmak, polis teşkilatında, yönetici kadrolarında yedi yıldır yapılamayan terfilerin yapılabilmesi sağlamak, polis mensuplarının hak ettiği özlük haklarının iyileştirilmesi çalışmalarının önceliklerimiz arasında olduğunu vurgulamak isterim”.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Yarın Toplanacak

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu yarın toplanacak.  3’ncü olağanüstü birleşimini gerçekleştirilecek genel kurul toplantısı saat 10.00’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir