Pazar , Nisan 18 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Bakanlar Kurulu, Merkez Bankası Ve Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Tarafından Kovid 19’un Ekonomik Etkisine Yönelik Düzenlemeler Yapıldı

Bakanlar Kurulu, Merkez Bankası Ve Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Tarafından Kovid 19’un Ekonomik Etkisine Yönelik Düzenlemeler Yapıldı

Bakanlar Kurulu, Merkez Bankası ve Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği tarafından Kovid 19’un ekonomik etkisine yönelik eş zamanlı olarak düzenlemeler yapıldı.

Merkez Bankası ile  Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği tarafından yapılan ortak açıklamada, nakit akışları  ile ödeme güçleri zayıflayan ve yeterli likidite sağlamakta sıkıntı yaşayan borçluların nakit akışlarının sürdürülebilirliği ve banka bilançolarının olumsuz etkilenmesinin önlenmesine yönelik olarak bankalarda mevcut canlı kredilerin yapılandırılması amacıyla “Kovid-19 Yaklaşımı” ortaya konulduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Kovid – 19 Yaklaşımı” kapsamında kredi borcunu yapılandırmak isteyen kredi borçlularının en geç 30 Eylül 2020 tarihine kadar  bankalarına müracaat etmeleri gerektiğinin de altı çizildi.

“Covid-19 Yaklaşımı” çerçevesinde kredilerin yapılandırılmasına bağlı olarak ortaya çıkacak vergilerden feragat edildiği, oluşacak masraflar sınırlandırıldığı, belli yasal sınırlara istisnalar getirildiği kaydedilen açıklamada, bu yolla yapılandırmanın teşvik edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Covid-19 Yaklaşımı” ile ayrıca kredi piyasasında rekabetin çalışmasını sağlayarak kredi kullanma maliyetinin düşürülmesinin de amaçlandığı ifade edildi.

Salgının ekonomik aktivite üzerinde yarattığı olumsuzluklar ile kredi borçluları üzerinde yarattığı zorlukları ve işletmelerin karşılaştıkları nakit akışı problemlerini asgari düzeye indirmek amacıyla faiz destekli kredi paketleri uygulamaya koyulduğu yer alan açıklamada, kredi anapara taksit ve faiz ödemelerinin 30 Haziran 2020 tarihine kadar ötelendiği de anımsatıldı.

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir