Cumartesi , Ağustos 8 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / İçişleri Bakanlığı İle Değirmenlik Belediyesi, MAKS Pilot Bölge Projesi İçin İş Birliği Protokolü İmzaladı

İçişleri Bakanlığı İle Değirmenlik Belediyesi, MAKS Pilot Bölge Projesi İçin İş Birliği Protokolü İmzaladı

İçişleri Bakanlığı ile Değirmenlik Belediyesi arasında “Mekânsal Adres Kayıt Sistemi Projesi İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Mekânsal Adres Kayıt Sistemi projesiyle, kişilere ait güncel adres bilgilerinin, coğrafi bilgi sistemleri ve mekanların örtüştürülmesiyle geniş veri tabanının oluşturulması hedefleniyor.  Projenin tamamlanmasıyla, evlere kapanarak yapılan nüfus sayımlarına gerek kalmayacağı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı toplantı salonunda saat 10.30’da gerçekleşen toplantının ardından İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ve Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler, e-devlet programının en önemli ayağı olduğu belirtilen Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) projesinde, kontrol ve denetleme maksatlı pilot bölge seçilen Değirmenlik Belediyesi ile stratejik iş birliği yapılması, bilgi ve iletişim teknolojileri konularında birlikte çalışılmasının sağlanması amacıyla iş birliği protokolüne imza attı.

Bakan Baybars, imza töreninde yaptığı konuşmada, 28 belediye ile ortak olarak yürütülen MAKS’ın devreye girmesiyle başta nüfus kayıt sistemi için gerekli dijital alt yapının sağlanacağını ve kamu yönetiminde pek çok alana sağlıklı, kapsamlı ve güncel hizmet sunulacağını açıkladı.

Baybars, MAKS Projesi ile temelde kişilere ait güncel adres bilgileri işlenerek, coğrafi bilgi sistemleri ve mekanların örtüştürülmesiyle oluşacak geniş veri tabanının kamu kurum ve kuruluşlarının çalışmalarında en önemli rehber olacağını söyledi.

MAKS Projesi kapsamında sahadan toplanan verilerin güncellenmesi, eksik olan mahalle, sokak ve hane numaralandırma çalışmalarının tamamlanmasını beklediklerini ifade eden Bakan Baybars, “Bugün, bu saha çalışmaları en hızlı şekilde tamamlayan belediyelerimizden biri olan Değirmenlik Belediyesi ile çok önemli bir iş birliği protokolüne imza atıyoruz” dedi.

Baybars şöyle konuştu:

“Değirmenlik Belediyemizin bölge muhtarlarımızla birlikte yürütecekleri çalışmalarla MAKS Projesi için Pilot Bölge olarak belirlediğimiz Değirmenlik Belediyesi’nin saha çalışmasıyla oluşan verileri, bakanlığımızın nüfus sisteminde kayıtlı kişileri ikamet ettikleri adrese göre eşleştirecek, buna paralel olarak da Muhaceret ve Nüfus Kayıt Daireleri’nin sistemleri arasında veri alış verişi sağlanarak adrese dayalı nüfus kayıt sistemi çalışmalarımızı tamamlayacağız. MAKS Projesi’nin tamamlanmasıyla evlere kapanarak yapılan çağ dışı nüfus sayımlarıda artık tarihe karışacak.”

Baybars, Değirmenlik Belediyesi ile her zaman iş birliği ve istişare içerisinde çalışmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Ülkeye çağdaş hizmet kazandırma yolunda merkezi hükümetle yerel yönetimlerin birlikte uyum içinde çalışmasının çok önemli olduğunu ifade eden Baybars, Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavzirler’e ve ekibine ortaya koydukları özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

 

KAYNAK: TAK

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Töre: “Erenköy’de Destan Yazan Mücahitler ve Türk Jetlerinin Kıbrıs Türk Halkının Direnişine ve Varoluşuna Can Katmıştır”

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Şanlı Erenköy Direnişinin yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Erenköy’de destan yazan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir