Cumartesi , Ağustos 8 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / İnönü Şehitleri Anıldı

İnönü Şehitleri Anıldı

İnönü Şehitleri dün akşam düzenlenen törenle anıldı. 12 Temmuz 1958’de İnönü’den Gazimağusa’ya otobüsle çalışmak için giderken yolda şehit edilen ayrıca farklı zamanlardaki çatışmalarda şehit düşen 11 İnönü’lü için İnönü Şehitler Anıtı’nda tören düzenlendi.

Tören Anıt’a çelenklerin konmasıyla başladı ardından Saygı duruşu, Saygı atışı gerçekleştirildi ve İstiklal Marşı eşliğinde Bayraklar göndere çekildi. Törende daha konuşmalara geçildi.

Başbakan Ersin Tatar, törende yaptığı konuşmada, bu topraklarda varoluş mücadelesinin boşuna verilmediğini vurgulayarak, bu günlere kolay gelinmediğini, özgürlük ve bağımsızlık uğruna çok büyük mücadeleler verildiğini anlattı.

Kıbrıs Türk halkına büyük görevler düştüğünü kaydeden Başbakan Tatar, daha müreffeh ve bu topraklarda kalıcı olabilmek için Anavatan Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olunmasının, garantörlüğe önem verilmesini önemli olduğunu söyledi. Tatar, Kıbrıs’ın gerçeklerine göre yan yana iki devlet temelinde bir anlaşmayla yaşanabilineceğini dile getirdi.

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre de konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının bugünlere büyük bedeller ödeyerek geldiğini hatırlatarak, İnönü halkının da birçok şehit verip bedeller ödediğini söyledi.

Töre, İnönü’nün volkan kıvılcımlarının atıldığı bir yer olduğunu söyleyerek, bu nedenle devlet, vatan, ve ay yıldızlı bayrakların Kıbrıs Türk halkı için çok önemli olduğunu ifade etti.

Kıbrıs Türk halkının birlik ve beraberlik içinde hareket etmesinin önemini anlatan Töre, bu günlere gelinmesine sebep olan şehitlere sahip çıkılmasının önemine vurgu yaparak gelecek nesillerin ancak o zaman kurtulacağını ifade etti.

Tören, din görevlisinin şehitler için dua okumasıyla son buldu.

 

KAYNAK: BRT

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Töre: “Erenköy’de Destan Yazan Mücahitler ve Türk Jetlerinin Kıbrıs Türk Halkının Direnişine ve Varoluşuna Can Katmıştır”

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Şanlı Erenköy Direnişinin yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Erenköy’de destan yazan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir