Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/radyoguven.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/http.php on line 330

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/radyoguven.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/http.php on line 330
Akıncı, Spehar İle Görüşme Sonrası Basına Açıklama Yaptı – Radyo Güven
Pazartesi , Nisan 19 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Akıncı, Spehar İle Görüşme Sonrası Basına Açıklama Yaptı

Akıncı, Spehar İle Görüşme Sonrası Basına Açıklama Yaptı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ı kabulünün ardından basına yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletlerin Kıbrıs’la ilgili hazırladığı iki rapor olduğunu ifade ederek, Birleşmiş Milletlerin gönderdiği raporun ilgili kişiler tarafından değerlendirildiğini ve ortaya çıkan sonuçları Spehar ile paylaştığını söyledi.

Raporla ilgili görüşlerini içeren bir de sunum hazırlayıp Spehar’a sunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “raporda yanlış gördüklerimizi eksik gördüklerimizi düzeltmesini talep ettim” dedi.

Akıncı, söz konusu raporun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden çıktıktan sonra ayrıntıları paylaşacağını da söyledi.

Dünya’da yaşanan pandemi nedeniyle Ada’da iki taraf arasındaki ilişkilerin daha da önem kazandığını dile getiren Akıncı, Covid-19’dan sonra ortaya çıkan ikili ilişkileri daha ileriye nasıl götürebilineceği konusunda Spehar ile görüştüklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “ikili ilişkilerin daha ileriye götürülmesi şarttır. Pandeminin çok yakın zamanda biteceğini hiçbir bilim adamı söyleyemiyor ve tüm dünya gibi Kıbrıs’ta yaşayan bizler de bu ciddi sorunla mücadele etmeye devam edeceğiz. O nedenle adada iki taraf arasında daha verimli bir ilişkiyi geliştirmemiz gerekir” dedi.

Konuşmasında Rum Yönetimi tarafından hala kapalı tutulan Lokmacı geçiş kapısı konusuna da değinen Akıncı, Lokmacı geçiş noktasının iki taraf için önemli olduğunu dile getirdi ve Rum tarafının lokmacı kapısnın açılması konusundaki tavrının yanlış olduğunu ve bunu da BM’ye ilettiklerini söyledi.

Akıncı, Lokmacı Kapısı’nın açıklaması konusu BM’nin daha ciddiyetle ele alınması gereken bir konu olduğunu da söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın epidemiyolojik raporun sunulup sunulmadığı sorusuna karşılık ise raporun hala sunulmadığını belirterek, raporun sunulmamasına rağmen ilgili bakanlığın yaptığı açıklamaları hayretle izlediğini belirtti.

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir