Çarşamba , Ocak 27 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Müze Gemi Girne Yeni Turizm Limanı’nda Ziyarete Açıldı

Müze Gemi Girne Yeni Turizm Limanı’nda Ziyarete Açıldı

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nda yer alan çıkarma gemi modelinin sonuncusu olan Ç-128 çıkarma gemisi, bugün düzenlenen törenle Girne Yeni Turizm Limanı’nda müze gemi olarak ziyarete açıldı.

Ç-128 Müze Gemi’nin açılışına Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Ersin Tatar, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Arsever, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai ÖZTÜRK, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Altan ER de katıldı.

Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay törende yaptığı konuşmada, 1974’te çıkarma gemilerinin adaya çıkması, bugün ise bir çıkarma gemisinin müze gemi olarak adaya gelmesinin önemli bir mesaj verdiğini kaydetti.

Uluçay, “Kıbrıs Türk halkının dünyada hak ettiği yeri almak için yıllardır bir mücadele veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Gerek kendi gerekse bölgesel sorunları çözmek için birlik beraberlik içerisinde uğraş veriyoruz. Doğu Akdeniz bölgesinde bulunan hidrokarbon kaynaklarının ortak kullanılabilmesi için verilen mücadele Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte devam edecektir. Aklın yolu birdir. Bölgede çıkacak olan ekonomik değerin, bölge ülkelerine de yarar getirecek şekilde değerlendirilebilmesi açısından daha az maliyetli bir şekilde kullandırılması çok önemlidir. Bu, bölgenin istikrara kavuşması açısından da önemlidir. Bu politika Türkiye ile birlikte böyle sürdürülecektir” dedi.

Koronavirüs sonrası ile ilgili olarak da Uluçay, 3-5 yıllık plan ve program içerisinde hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.

Başbakan Ersin Tatar törendeki konuşmasında, Ç-128 çıkarma gemisinin müze gemi olarak hibe edilmesinden dolayı Türkiye Savunma Bakanı Hulisi Akar ve katkı koyan tüm kesimlere teşekkür etti.

Kıbrıs Türkü’nün en önemli tarihi gününün 20 Temmuz 1974 olduğunu, çünkü bu günün; Kıbrıs Türkü’nün bağımsızlığına, özgürlüğüne ve hürriyetine kavuştuğu gün olduğunu ifade eden Tatar, Türk halkının destek ve Türkiye’nin garantörlüğünün devamı ile KKTC’nin her geçen gün daha da kökleştiğini söyledi.

Emperyalist güçlerin Doğu Akdeniz’de söz sahibi olma niyetlerine karşı TC ile KKTC’nin hukuki bir zeminde mücadele verdiğini kaydeden Tatar, “Türkiye’nin Libya hamlesiyle Doğu Akdeniz’deki ezber lehimize bozulmuştur” dedi.

Dönemin Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan’ın 1974’te Barış Harekatı konusunda aldığı kararı anımsatan Tatar, Ecevit’in İngiltere’de harekat öncesi temaslarda bulunduğunu, İngiltere’nin harekatın yapılmasına sıcak bakmadığını ancak Ecevit’in kararlı olduğunu anlattı.

Tatar, Doğu Akdeniz’de bir kararlılık sergileniyor ve milli çıkarlar savunulabiliyorsa 1974 harekatının ne kadar isabetli olduğunun görülebileceğini ifade etti.

Koronavirüs salgını sürecine de değinen Tatar, hükümet olarak küçümsenmeyecek başarılı icraatlarda bulunduklarını, hem toplum sağlığını hem de ekonomiyi ayakta tutmayı başardıklarını söyledi.

Türkiye’nin de bu süreçte KKTC’ye destek olduğunu ifade eden Başbakan Tatar, 20 Temmuz 2019’da imzalanan işbirliği protokol çerçevesinde 750 milyon TL kaynak, 26 Mayıs 2020’de imzalanan işbirliği protokolünde 2,3 milyar TL’lik bir katkının da aktarılmakta olduğunu söyledi.

Pandemi sonrası normalleşme sürecinde ortaya irade koyduklarını ve 1 Temmuz’da Türkiye ile uçuşların başlaması kararı aldıklarını anlatan Başbakan Tatar, 1 Temmuz itibarıyla 9 bin yolcu geldiğini, buna karşın vaka sayısının 12-13 olduğunu, bunun da iyi bir idare olduğunu düşündüklerini kaydetti.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Altan ER, konuşmasında, “Tarihin hiçbir safhasında başka bir milletin iradesi altında yaşamayan, canına kast eden düşmandan korkmayan bir milletin çocukları olan Kıbrıs Türkü, Anavatan Türkiye’nin desteği ile 1 Ağustos 1958’de kurulan TMT liderliğinde toprağını, canını ve malını korumuş, asker ve silah üstünlüğü olan düşmana teslim olmaktansa ölmeyi tercih etmiştir” dedi.

Barış Harekatı ile Kıbrıs Türkü’nün uzun yıllar hasretini çektiği özgürlük ve bağımsızlığına kavuştuğunu, adaya barış ve istikrar geldiğini ifade eden Tuğgeneral Altan ER, “20 Temmuz; Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamayı öngören ENOSİS amaçlı sinsi darbeye dur denilen, hem Türk hem de Rum toplumuna özgürlüğün getirildiği gündür” dedi.

Tuğgeneral Altan ER,, “Barış Harekâtı’nda Mehmetçikleri taşıyan modellerinin yaşayan son ve yegane örneği olan Ç-128 numaralı çıkarma gemisinin Yavuz Çıkarma Plajı’nda müze gemi olarak yer almasına yönelik çalışmalara 26 Ağustos 2019’da başlanmıştır” dedi.

Tuğgeneral Altan ER, “Vatanı korumak, en başta gelen görevimizdir. Türk Silahlı Kuvvetleri geçmişte olduğu gibi bugün de, yarın da her zaman Kıbrıs Türkü’nün yanında olacaktır” diye konuştu.

 

KAYNAK: TAK

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı 95 Günde 100 Bin’i Aşkın Kişi Ziyaret Etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan ve 47 yılın ardından bir bölümü 8 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir