Cuma , Ocak 22 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Toplam 703 Test Yapıldı, 1 Pozitif Covid-19 Vakasına Rastlandı

Toplam 703 Test Yapıldı, 1 Pozitif Covid-19 Vakasına Rastlandı

Sağlık Bakanı Ali Pilli, dün yapılan test sayısının 703 olduğunu, 1 pozitif kovid-19 vakasına  rastlandığını, vakanın hava yolu ile ülkeye geldiğini açıkladı.

23 günde 23 vakanın tespit edildiğini kaydeden Pilli, şu an yoğun bakımda tedavi gören hasta bulunmadığını, Sağlık Bakanlığı’nın çıkan vakaları tedavi edebilecek gerekli alt yapı ve sağlık ekiplerine sahip olduğunu ve halkın sağlığı için zaman mevhumu olmaksızın çaba sarf ettiğini vurguladı.

Pilli, yazılı açıklamasında, 23 vakadan 5’inin tedavisinin tamamlanarak taburcu edildiğini, 18 vakanın 9’unun hastanede Karantina Servisinde, diğer 9 vakanın ise Pandemi Otelinde gözetim altında tutulduğunu,  yapılan tetkikler sonucu durumlarının iyi olduğunu, test sonuçları negatif olmaları durumunda taburcu edileceklerini söyledi.

1 Temmuz’dan bu yana tespit edilen 23 vakanın temaslı takiplerinin yapıldığını kaydeden Pilli, temaslıların karantina otellerinde takip edildiğini, 23 vakanın tümünün yurt dışından KKTC’ye geldiğini, KKTC’de herhangi bir temaslı pozitif vakanın olmadığını, tüm taramaların ekipler tarafından yapıldığını da açıkladı.

Bakan Pilli ayrıca tüm Ateş ve Öksürük Poliklinikleri ve diğer hastanelere ateş, öksürük gibi şikayetlerle başvuran herkese PCR testlerinin yapıldığını, herhangi pozitif bir vakaya rastlanmadığını, Güneyde çalışan tüm KKTC vatandaşlarına yapılan 14 günlük tekrar testlerinde de herhangi bir pozitif vaka bulunmadığını vurguladı.

Bugün basında yer alan bazı haberlere değinen Bakan Pilli, Üroloji Servisi’nin boşaltılacağına dair haberlerin gerçekliği yansıtmadığını, böyle bir kararın söz konusu olmadığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin aldığı bazı tavsiye kararları bulunduğunu hatırlatan Pilli,  bu kararların değerlendirilmekte olduğunu ve daha sonra kamuoyu ile paylaşılacağını da ifade etti.

Halkın asılsız haberlere itibar etmemesi gerektiğini kaydeden Pilli,  Sağlık Bakanlığı tarafından kamuoyunun şeffaf bir şekilde bilgilendirildiğine işaret etti.

Hijyen kurallarına uyulmasının önemine işaret eden Bakan Pilli, maske kullanımı,  sosyal mesafe ve hijyen kurallarına mutlaka uyulmasını istedi.

Bazı çevreler tarafından tıbbi malzeme ve alt yapı konusunda eksiklik olduğunun öne sürüldüğünü, ancak ellerinde yeterli malzemenin bulunduğunu kaydeden Bakan Pilli, mevcut stoklara ek olarak TC’den hibe olarak gelen yeterli stoğun bulunduğunu söyledi.

Pilli mevcut stokları şöyle açıkladı:

“Toplam 10 Bin litre el dezenfektanı
30 Bin adet koruyucu tulum
10 Bin adet cerrahi maske
İlaç ve Eczacılık Dairesi’nde bulunan 200 Bin adet cerrahi maske
14 Bin adet siperlik
120 Bin adet galoş
10 Bin adet bot galoş
3 Bin adet cerrahi steril önlük
Toplam 152 adet ventilatör
50 adet monitör
30 adet infüzyon pompası”

Ayrıca Covid-19 tedavisinde kullanılacak tüm ilaçların mevcut olduğunu da ifade eden Pilli,  mevcut stokları dışında TC Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından hibe edilen tıbbi malzemeleri de şu şekilde açıkladı:

“10 adet ventilatör ekran ve ünitesi
10 adet ventilatör ayak seti
10 adet ventilatör aksesuar seti
50 Bin adet N95 Maske
100 Bin adet cerrahi maske
5 Bin adet 50’lik tulum
15 Bin adet 40’lık tulum
2 adet biyogüvenlik kabini
1 adet biyogüvenlik kabini aksesuarları
2 adet PCR cihazı
20 Bin adet PCR test kiti
20 Bin adet viral nükleik asit izolasyon kiti”

23  Temmuz 2020 Covid-19 genel durumu  ise şöyle;

“Yapılan Test Sayısı: 703,Saptanan Pozitif Vaka Sayısı: 1 , İyileşip Taburcu Edilen Vaka Sayısı- 3, Kaybedilen Vaka Sayısı- yok, Yapılan Toplam Test Sayısı- 60.728 “

KAYNAK: TAK

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı 95 Günde 100 Bin’i Aşkın Kişi Ziyaret Etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan ve 47 yılın ardından bir bölümü 8 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir