Pazartesi , Nisan 19 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Özel Etnografya Müzesi’ni Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Özel Etnografya Müzesi’ni Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, aile işletmesi olan ve Kıbrıs’ta son 150 yılda günlük yaşamda kullanılan, Kıbrıs’a özgü eşyaların sergilendiği Kıbrıs Özel Etnografya Müzesi’ni gezdi.

 

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Lefkoşa’daki  müzenin kurucusu Ergün Pektaş ve kızı Derya Pektaş müze hakkında Cumhurbaşkanı’na bilgi verdi.

 

Müzenin 10 yıllık hazırlık çalışmasının ardından 2012’de açıldığını anlatan ve ağırlıklı olarak okullara ve turistlere hizmet verdiklerini belirten Derya Pektaş, müzede tarihi yaşattıklarını kaydetti. Pektaş, müzeye devletin katkı yapmasını da beklediklerini kaydetti.

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise, ziyarette yaptığı açıklamada, Pektaş ailesini kültür yaşamına yaptığı bu ciddi katkı nedeniyle kutladı.

 

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Müzeler şehirlerin en büyük zenginliklerindendir. Gerek merkezi, gerekse yerel yönetimler müze girişimlerine destek olmalıdırlar. Kıbrıs’taki günlük yaşamdan kesitler bulduğumuz Etnografya Müzesi olumlu işlevini daha geniş toplum kesimine yayabilmelidir” dedi.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir