Pazartesi , Ekim 26 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Özersay: “Bakanlar Kurulu’nda Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Çerçevesinde Yeni Bir Değerlendirme Yapacağız, Yeni Tedbirler Alınabilir”

Özersay: “Bakanlar Kurulu’nda Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Çerçevesinde Yeni Bir Değerlendirme Yapacağız, Yeni Tedbirler Alınabilir”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Yakın Doğu Üniversitesi’nde Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Günsel’le görüşmesinde yaptığı açıklamada, KKTC ve dünyayı etkileyen Covid-19 pandemisinin çeşitli sektörlerin yanında eğitim sektörünü de olumsuz etkilediğini, seyahat kısıtlaması ve benzeri kısıtlamalarla çeşitli önlemlerin alınmasının hükümet tarafından yapılıp, alınan kararların da ihtiyaç duyulduğunda güncellendiğini belirtti.

Bugün yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında yeni tedbirlerin de alınabileceğini söyleyen Özersay, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası çerçevesinde Bakanlar Kurulu’nun yeni bir değerlendirme yapacağını ve bu toplantı öncesinde, geçtiğimiz hafta DAÜ’de olduğu gibi bugün de YDÜ’nün fikirleri ile yol haritasını dinlemek için ziyareti düzenlediğini ifade etti.

YDÜ’nün devam eden süreçte devlete çok önemli katkılarda bulunduğunu ve yurt dışından gelen yolcuların PCR testlerinin yapılması hususunda ortaya iyi bir performans koyduğunu anlatan Özersay, bunun için teşekkür etti. Özersay, bu ve bu tür kapasite artırımlarının ileriye götürülmesinin yanında, ayrıca yurt dışından gelen öğrencilerin vize ve benzeri işlemlerinin de toplantıda gündem maddesi olacağını aktardı.

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Günsel de zor dönemlerden geçildiğine ve bu dönemlerde sağduyu, iş birliğinin önemli olduğuna işaret etti.

Öğrenci, turizm, eğitim gibi olguların aslında hepsinin bir bütün olduğunu ve ekonomiye direkt etki ettiğinin altını çizen Günsel, -her ne kadar da öğrenciler bu söylemden hoşlanmasa da- ekonominin kan damarlarının üniversiteler ve öğrenciler olduğunu belirtti.

Günsel, ülkedeki tüm üniversitelerin uzaktan eğitim ve gerçek zamanlı eğitim verebilecek kapasiteye sahip olduğunu, ama kendi tercihlerinin örgün eğitimle birlikte öğrencileri Adada görmek olduğunu söyleyerek, bunun yollarını hükümet yetkilileriyle birlikte aradıklarını ve ziyaret ve istişare için Bakan Özersay’a teşekkür ettiğini belirtti.

KAYNAK: TAK

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

CUMHURBAŞKANI TATAR’IN, GÖREVE BAŞLAMASININ ARDINDAN İLK RÖPORTAJI…

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’in önemli bir yer haline geldiğini, Kıbrıs’ın eski Kıbrıs olmadığını, şartların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir