Pazar , Nisan 18 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cumhuriyet Meclisi Başkanı Uluçay, 1 Eylül Dünya Barış Günü Nedeniyle Mesaj Yayımladı

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Uluçay, 1 Eylül Dünya Barış Günü Nedeniyle Mesaj Yayımladı

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “1 Eylül Dünya Barış Gününün başta Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü yönünde kararlılığını her fırsatta sergilemiş Kıbrıs Türk halkına ve tüm dünya halklarına kutlu olmasını diledi.

Uluçay, mesajında ayrıca, adanın barışa en kısa sürede kavuşmasını ve Doğu Akdeniz’de artarak devam eden gerginliğin de bir an önce son bulmasını temenni etti.

Uluçay mesajında şunları kaydetti: “Bölgemizdeki gerginliğin sıcak çatışmaya dönüşmemesi içerisinde bulunduğumuz sürecin en acil konusudur. Başta Kıbrıs Rum tarafına ve ayni zamanda da Yunanistan’a sorumlulukla hareket etmeleri gerektiğini, bölgeye yabancı ülkelerin askeri unsurlarını davet etmelerinin sonucu hesaplanamayacak riskler barındırdığını hatırlatmak isterim. Avrupa Birliği ve üye ülkelerinin de bölgedeki gerginliğin azaltılmasını teminen hakkaniyetle ve tarafların birine tek taraflı olarak koşulsuz destek vermekten kaçınarak hareket etmelerinin en isabetli tutum olacağını vurgulamak isterim. Bu bağlamda, yabancı ülkelerin askeri unsurlarının artan sıklıkla Rum kesiminde çeşitli vesilelerle varlık göstermesi, diplomasi dışı yöntemlerin benimsenmiş olabileceği endişelerine zemin sağlamaktadır. Adadaki iki halk arasında güven ve işbirliğine her zamankinden fazla ihtiyaç duyulan bir dönemde bu tür askeri manevralar yanlıştır ve Kıbrıs’ta çözüm çabalarına zarar vermektedir. Kıbrıs Türk halkını hiçe sayan ve gıyabımızda tüm Kıbrıs adası adına yapılan her türlü girişimi bir kez daha kınarken, ülkemiz etrafında bulunan zenginliklerdeki hak ve menfaatlerimizin korunması yönünde Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliği ve kararlı duruşumuzun devam edeceğini belirtmek isterim. Bu vesile ile Doğu Akdeniz’de tüm tarafların bir araya gelerek diyalog ve diplomasi yöntemiyle uzlaşı sağlanması yönünde adım atması, aynı zamanda Kıbrıs’ta her iki taraftın liderliklerinin de üzerlerine düşen sorumluluklarını yerine getirerek işbirliği için girişim yapmaları Doğu Akdeniz’in bir barış ve refah havzasına dönüşmesine yarar sağlayacağını vurgulamak isterim. 1 Eylül Dünya barış günü kutlu olsun.”

 

KAYNAK: BRT

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir