Salı , Ocak 18 2022
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Çavuşoğlu: “AB’nin Doğu Akdeniz’deki Pozisyonu Haksızdır”

Çavuşoğlu: “AB’nin Doğu Akdeniz’deki Pozisyonu Haksızdır”

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, video konferans ile bağlandığı Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nde Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikasının iki boyutu olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Birinci boyut, Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanlarının sınırlandırması ile ilgilidir. Uluslararası hukuka göre sahildar devletler deniz sınırları konusunda bir anlaşmaya varmak üzere müzakere etmelidir. Bu eşitlik ilkesine uygun olmalıdır. Türkiye, başta Yunanistan olmak üzere Doğu Akdeniz’deki tüm kıyı devletleri ile müzakere etmeye her zaman hazır olmuştur” dedi.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikasının ikinci boyutunun ise, Kıbrıslı Türkler’in haklarının korunmasıyla ilgili olduğunu kaydeden Çavuşoğlu,  “Kıbrıs Türkleri adanın ve açık deniz kaynaklarının ortak sahipleridir ve Rumlarla eşit hakları bulunur. Bu, aynı zamanda onlarca yıllık Birleşmiş Milletler (BM) sürecinin kabul ettiği yerleşik bir ilkedir. Doğu Akdeniz’deki mevcut gerginlik, Yunanistan ve Rumlar’ın Türkiye ve Kıbrıs Türkleri’nin haklarını ihlal eden tek taraflı eylemlerinden kaynaklanıyor” ifadesini kullandı.

 

 

 

KAYNAK: AA-BRT-TRTHABER

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ın Ziyaret Saatlerinde Düzenleme Yapıldı

  Kapalı Maraş’ın 08 Ekim 2020 tarihinde yaya ziyaretine açılan bölümündeki uygulanan  08.00 – 20.00 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir