Cumartesi , Mart 6 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Akar: AB’nin Doğu Akdeniz’de Kural Koyma Yetkisi Yoktur

Akar: AB’nin Doğu Akdeniz’de Kural Koyma Yetkisi Yoktur

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ilişkin, yaptığı değerlendirmede, “AB’nin burada kural koyma, kuralları değiştirme, sınırları belirleme gibi yetkisi söz konusu değil” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Akar, İngiliz Channel 4 televizyonuna son dönemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon araştırmalarına yönelik, Türkiye’nin kendi kıta sahasında daha önce de yaptığı gibi tamamen teknik, bilimsel çalışmalar yaptığını ifade eden Akar, “Kendi hakkımız çerçevesinde bunu kullanıyoruz. Burada herhangi bir şekilde tahrik söz konusu değil. Bunu daha önce de yaptık, Oruç Reis’de de bunu yapıyoruz. Kendi haklarımızı kullanmamızın bir uzantısı bu. Şu anda Oruç Reis ilgili bakanlık tarafından planları çerçevesinde limana alındı ama aynı anda diğer gemilerimiz kendi bölgelerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bizim çalışmalarımız planlı, programlı, açık, şeffaf, mevcut hakların kullanılmasından ibaret.” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye karşıtı açıklamalarına ilişkin ise Akar, Türkiye’nin barıştan, diyalogdan yana olduğunu ve bu konuda gayret gösterdiğini bildirdi. Akar, bununla birlikte Türkiye’nin hak ve hukukunu da kullanmaya devam edeceğini belirtti.

 

KAYNAK: TRT HABER

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Arıklı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Topaloğlu’nu Ziyaret Etti

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu’nu makamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir