Çarşamba , Ekim 28 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Akıncı: Türkiye İle Yunanistan’ın Görüşecek Olması Memnuniyet Verici

Akıncı: Türkiye İle Yunanistan’ın Görüşecek Olması Memnuniyet Verici

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı video konferans görüşmesinden sonra Türkiye ile Yunanistan arasında istikşafi görüşmelerin başlamasına yönelik açıklanan kararı değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşmelerin başlamasına yönelik kararın açıklanmış olmasını, uzunca bir süredir Doğu Akdeniz’de yaşanmakta olan gerginlik ortamında son derece olumlu ve memnuniyet verici bir gelişme olarak nitelendirdi.

Akıncı, “Öteden beri sorunların diyalog ve müzakere ile çözümlenmesini, doğal gaz konusunun bir gerginlik nedeni olmaktan çıkarılıp Doğu Akdeniz’in bir işbirliği havzasına dönüştürülmesini savunan birisi olarak bu gelişmenin her iki ülke halkına ve bölge barışına yararlı sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum. Bugün başlatılan sürecin sağlıklı bir şekilde ilerleyerek aynı vizyonla barış ve istikrar yönünde gelişmesi Kıbrıs Türk halkı adına en samimi dileğimdir” dedi. Bu vesileyle Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin yeniden yapıcı bir çerçevede ilerleme potansiyelinin doğmuş olmasını da son derece olumlu bir gelişme olarak nitelendiren Akıncı, 24-25 Eylül’de yapılacak olan Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde Türkiye’yi AB’ye daha da yakınlaştırıcı adımların atılması; bu bağlamda gerek gümrük birliği, gerek vize serbestisi ve benzeri konularda gelişme kaydedilmesinin de çok yerinde olacağını kaydetti. Doğu Akdeniz’de enerji konusunda uluslararası bir konferansın toplanması çağrısının da olumlu bir adım olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, şu ifadeleri kullandı: AKINCI AÇIKLAMA-II 19.00 22.09.20 “Kıbrıs Türk tarafı olarak böylesi bir platformda yerimizi almaya hazır olduğumuzu açıklıkla ifade etmek isterim. Türkiye ile Yunanistan’ın sorunlarını görüşecek olmasının Kıbrıs Rum tarafına ilham vermesini ayrıca diliyorum. Hatırlanacağı gibi 13 Temmuz 2019 tarihinden beridir Rum tarafına doğalgaz konusunda yaptığımız işbirliği önerisi masada beklemektedir. Sorunlar bekletilmekle değil, ancak konuşarak diyalogla çözümlenebilir. Bu çağrımızı bir kez daha yinelemekte yarar görüyorum.”

 

Kaynak: brt

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Pençe-Kaplan Operasyonunda Çok Sayıda Silah Ve Mühimmat Ele Geçirildi

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-Kaplan Operasyonu kapsamında, mağara ve sığınaklarda yapılan aramalarda çok sayıda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir