Salı , Ekim 20 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Sağlık Bakanı Ali Pilli “Tele Sağlık” İle Bir Hastaya Hizmet Verdi

Sağlık Bakanı Ali Pilli “Tele Sağlık” İle Bir Hastaya Hizmet Verdi

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Sağlık Bakanlığı himayelerinde, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve Kuzey Kıbrıs Turkcell iş birliğinde başlatılan ve akıllı randevu sistemiyle çalışan çevrimiçi Tele Sağlık Platformu üzerinden bir hastaya dâhiliye hizmeti verdi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Pilli, Covid-19 salgınından dolayı hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak, halkı, doktor ve sağlık çalışanlarını korumak, halka hastaneye gitmeye gerek kalmadan belli ölçüde sağlık hizmeti sunabilmek amacıyla sürpriz bir arama gerçekleştirdi.

Alınan randevunun gün ve saatinde hastayı arayan Dr. Ali Pilli, Sağlık Bakanı olarak değil de doktor kimliğiyle Tele Sağlık Platformu üzerinden hastayı arayarak görüntülü görüştü.

Hastanın şikâyetlerini dinleyen Dr. Ali Pilli, hastaya gerekli yönlendirmeleri yaparak, destek oldu. Dr. Ali Pilli, Tele Sağlık hizmetiyle ilgili de açıklamalarda bulundu.

Pilli, pandemi döneminde hayata geçirilen bu hizmet ile hastalara çevrimiçi yardımcı olunmasının hasta sağlığı açısından büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

Tele Sağlık Platformu üzerinden verilen sağlık hizmetiyle, hastanede fiziki olarak sunulan poliklinik hizmetlerine ek olarak, dijital bir platformda görüntülü görüşmeyle teknolojik bir çözüm sunuluyor.

Açıklamaya göre, bu hizmetin altyapısı, sosyal sorumluluk çerçevesinde

Kuzey Kıbrıs Turkcell tarafından ücretsiz olarak sağlanıyor.

Tele Sağlık hizmeti kapsamında 0533 878 1022 numaralı çağrı merkezi aranarak, ihtiyaç duyulan branştan Akıllı Randevu Sistemi üzerinden randevu alınabiliyor.

Hasta, randevu gün ve saatinde ilgili doktor tarafından BiP uygulaması üzerinden aranarak, görüntülü görüşme gerçekleştiriyor.

Tele Sağlık hizmeti kapsamında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu ve Gazimağusa Devlet Hastaneleri’nde ilk etapta toplamda 7 branş için randevu verileceği belirtilen açıklamada, söz konusu branşların onkoloji, kulak burun boğaz, nefroloji, genel cerrahi, dahiliye, kardiyoloji ve çocuk polikliniği olduğu açıklandı. Açıklamada randevular hafta içi 09.00 ile 17.00 saatleri arasında yine çağrı merkezi üzerinden branş bazında verildiği belirtildi.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Haftalık Trafik Raporu…

Polis Basın Subaylığı, KKTC’de 12 -18 Ekim 2020 tarihlerini kapsayan süre içerisinde, 53 trafik kazasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir