Perşembe , Ekim 22 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Başbakan Tatar Ankara’da TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay İle Görüştü

Başbakan Tatar Ankara’da TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay İle Görüştü

Başbakan Ersin Tatar, dün Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile biraraya geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Kovid-19 şartlarından kaynaklı içinde bulunduğunuz durum var. Değerlendirdik ve sonuç itibarıyla KKTC’ye 117 milyon TL aktarma kararını aldık” dedi. Oktay, bu sabah itibarıyla 117 milyon TL’nin KKTC’ye aktarılmış olacağını kaydetti.

Uzaktan eğitim konusunda KKTC’deki öğrencilerin Türkiye’deki imkanlarından yararlanması konusunu da ele aldıklarını ifade eden Oktay, KKTC’deki çocukların uzaktan eğitimlerine yönelik 9 milyon lira destekte bulunacaklarını bildirdi.

Fuat Oktay, Su Temin Projesi’nin onarım çalışmalarında hava koşulları nedeniyle gecikme yaşandığını kaydeden Oktay, gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve suyun yeniden akması konusunda günlerin ve saatlerin sayıldığını ifade etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Başbakan Tatar’la görüşmede Doğu Akdeniz ve bölgesel konuların da ele alındığını söyledi. Oktay, “KKTC’nin egemenlik haklarını kullanması bizim için son derece önemlidir. KKTC egemenlik haklarından vazgeçemez. Bu konuda taviz verilemez.” diye konuştu.

Başbakan Ersin Tatar ise, KKTC’de pandemi yönetiminin başarıyla devam ettiğini ve vakaların azaldığını kaydederek ekonomik bir hareketlenme beklendiğini belirtti.  Başbakan Tatar, “KKTC üniversite öğrencilerini bekliyor. Üniversitelerine, eğitimlerine geri dönmelerini bekliyoruz. Bazı üniversiteler online eğitim açıklaması olmuştur ama bizim tercihimiz yüz yüze eğitimdir” dedi.

Pandemi hastanesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin katkısıyla yapılmakta olduğunu hatırlatan Tatar, bir ayda hastanene inşaatının yüzde 45’inin tamamlandığını ifade etti. Tatar, 100 odalı 24 yoğun bakım kapasiteli ve 6 ameliyathaneye sahip, son teknolojiyle donatılmış bir acil durum hastanesinin yapılmakta olduğunu kaydetti.

İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’nde yer alan 2.3 milyar TL’lik miktarın 740 milyon TL’lik kısmının kullanıldığını söyleyen Tatar, aktarılacak olan 117 milyon TL ile sıkıntıların aşılacağını bildirdi.

Su Temin Projesi’ndeki onarım çalışmalarına da değinen Tatar, “Kıbrıs Türk Halkı suyu bekliyor. İnşallah hava şartlarının düzelmesiyle su gelecek hafta yeniden Kıbrıs’a akacak” şeklinde konuştu.

Tatar, Doğu Akdeniz’de yaşananlara da değinerek, KKTC’nin burada bir statü kazanarak, konunun taraflarından biri haline geldiğini ve bunun gurur vesilesi olduğunu söyledi. Kıbrıs adasında yıllardır bir egemenlik kavgası verildiğini ifade eden Tatar, “Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bağlı olarak bizler artık Kıbrıs’ta egemen eşitlik temelinde bir anlaşmadan yana olduğumuzu ifade ediyoruz” dedi.

 

Kaynak: tak

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

NATO Savunma Bakanları Video Konferans Yoluyla Bir Araya Geldi

NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri nedeniyle video konferans yoluyla toplandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir