Pazar , Ocak 24 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Seçime Yönelik Hazırlıklar Sürüyor

Seçime Yönelik Hazırlıklar Sürüyor

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu, 18 Ekim Pazar günü yapılacak. Seçimde, ilk turda en çok oyu alan UBP adayı Ersin Tatar ile Bağımsız aday Mustafa Akıncı yarışacak. Oy kullanma işlemi saat 08.00’de başlayacak ve saat 18.00’de tamamlanacak.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Narin Ferdi Şefik yaptığı açıklamada,  gerekli önlemleri aldıklarını belirterek, vatandaşların da görevlerini yerine getirmek üzere Pazar günü sandığa gitmesini istedi.

Şefik, seçimin gayriresmi sonuçlarını açıklamayı saat 20.00 civarına kadar tamamlamayı, kesin sonuçları ise 22.00-24.00 arası açıklamayı hedeflediklerini belirtti.

İlk turda geçersiz sayılan 5 bin 51 oy pusulasının nedenlerini de açıklayan Şefik, tüm sandık kurullarının geçersiz oylarla ilgili bilgiyi forma işlemesi gerektiğini ancak bazılarının bunu yapmadığını kaydetti. Şefik, formlara yazılan nedenlerle ilgili ellerindeki bilgiye göre, geçersiz oyların yüzde 44.6’sının nedeninin, pusulaya birden fazla mühür vurulması olduğunu bildirdi.

Şefik, yasa gereği Cumhurbaşkanlığı seçiminde mühür kullanma zorunluluğu bulunduğunu vurgulayarak, kalemle işaret koyan seçmenlerin pusulalarının geçersiz sayıldığını ifade etti. Şefik, en sağlıklı seçimin elektronik ortamda oy kullanma olacağını da belirtti.

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı 95 Günde 100 Bin’i Aşkın Kişi Ziyaret Etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan ve 47 yılın ardından bir bölümü 8 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir