Pazar , Kasım 28 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı KKTC’de De Törenlerle Kutlanacak

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı KKTC’de De Törenlerle Kutlanacak

Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. Kuruluş Yıldönümü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de törenlerle kutlanacak.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’nin yarın saat 13.00’te BRT’de yapacağı konuşma ve 21 pare top atışı ile başlayacak.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, başkent Lefkoşa başta olmak üzere tüm ilçeler ve bucaklarda kutlanacak.

Lefkoşa Atatürk Anıtı önündeki tören, saat 09.30’da anıta çelenk sunulmasıyla başlayacak.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesi ve Anıt Özel Defteri’nin imzalanması ile tamamlanacak.

Gazimağusa Kaymakamlığından verilen bilgiye göre, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Gazimağusa’da iki ayrı törenle kutlanacak.

İlk tören saat 11.00’de Zafer Anıtı önünde yapılacak. Törende anıta çelenk sunulacak, saygı duruşunda bulunulacak, konuşma yapılacak. Tören kortej yürüyüşüyle sona erecek.

İkinci tören ise, bu törene müteakip İsmet İnönü Bulvarı Sulu Çemberde yer alacak. Buradaki tören kortej yürüyüşü ile başlayacak ve bando konseriyle tamamlanacak.

Gazimağusa Kaymakamlığı, Akdoğan ve Geçitkale’de de kutlama törenleri düzenleneceğini bildirdi. Akdoğan ve Geçitkale’de bulunan Atatürk Anıtları önünde yer alacak törenler 09.00’da başlayacak. Törenlerde, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından konuşmalar yapılacak ve şiirler okunacak.

Girne Kaymakamlığı’ndan verilen bilgiye göre, Girne’deki Cumhuriyet Bayramı töreni, Girne Atatürk Anıtında yer alacak.

Tören, saat 09.30’da başlayacak ve protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle tamamlanacak.

Girne’de saat 15.00’de ise tören yürüyüşü yapılacak. Askeri bando, tören bölüğü, mücahit/gazilerin, öğrencilerin iştirak edeceği yürüyüş Ramadan Cemil Meydanı-Ziya Rızkı Cad-Turgut Tahsin Sok-20 Temmuz Kordon Boyu Caddesi istikametini takiben Atatürk Anıtı’na kadar yapılacak. Yürüyüş sonunda KTBK Bölge Bnd. K.hğı tarafından Atatürk Anıtı önünde bando konseri verilecek.

Güzelyurt Kaymakamlığından verilen bilgiye göre, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Güzelyurt Kaymakamlığı karşısındaki Atatürk Anıtı önünde saat 11.00’de kutlama töreni yapılacak.

Törende, Atatürk anıtına çelenkler sunulacak, şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak, istiklal marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek.

Anıt’taki törenin sona ermesinin ardından Güzelyurt Belediyesi önüne kortej yürüyüşü yapılacak ve günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından tören şiir okunması, Kaymakamlık adına yapılacak konuşma, halk oyunları gösterisi ve resmi geçitle son bulacak.

İskele’deki tören saat 09.45’te Ecevit Meydanında yer alacak. Tören öncesi Bekirpaşa Lisesi önünden Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bandosu eşliğinde Ecevit Meydanına kadar kortej yürüyüşü yapılacak.

Kortej sonrası başlayacak törende, Atatürk Anıtına çelenk sunulacak, saygı duruşu, İstiklal marşı ile bayraklar göndere çekilecek. Törende, konuşmalar ve şiirler yer alacak.

Cumhuriyet Bayramı, Mehmetçik’te de Atatürk büstü önünde saat 09.30’da yapılacak törenle kutlanacak. Törende, anıta çelenkler sunulacak saygı duruşunda bulunulacak, İstiklal marşı okunacak ve konuşmalar yapılacak. Tören şiirlerle tamamlanacak.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı Ziyaret Edenlerin Sayısı 245 Bin 221’e Ulaştı

Kapalı Maraş’ın, 8 Ekim 2020 tarihinde halkın ziyaretine açılmasının ardından ziyaret edenlerin sayısının 245 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir