Pazar , Kasım 29 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Gazimağusa’da Da Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Gazimağusa’da Da Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, başkent Lefkoşa’nın yanısıra tüm ilçelerde ve bucaklarda da kutlanıyor. Bu çerçevede Gazimağusa da da Zafer Anıtı ve İsmet İnönü Bulvarı olmak üzere iki ayrı yerde tören düzenlendi.

İlk tören Zafer Anıtı’nda protokol sırasına göre Anıt’a çelenklerin kondu, Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde Bayraklar göndere çekildi ve günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Hava Savunma Tabur Komutanlığından Hava Savunma Teğmen Muhammet Kırgil yaptı.

Teğmen Kırgil, yüce Türk Milletinin lsyık olduğu adil ve saygın yönetim biçimine Cumhuriyetin ilanıyla ulaştığını belirterek, bu sayede dünyanın önünde saygıyla eğildiği çağdaş Türkiye’nin yaratıldığını vurguladı.

Teğmen Kırgil, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte,  Türk Milletinin modern dünya milletleri arasında yerini aldığını ifade ederek, ” Türkiye Cumhuriyeti’nin ; Atatürk’ün Türk Milletine en büyük armağanı, Türk Milletinin ise en büyük varlığı ” olduğunu vurguladı. Teğmen Kırgil, Cumhuriyetin muhafaza ve güçlendirilmesinin ise milletin her ferdinin değişmez vazifesi olduğunun altını çizdi.

Gazimağusa’daki ikinci törem ise Sulu çemberden İsmet İnönü Bulvarına  kadar düzenlenen kortej yürüyüşüyle devam etti ve daha sonra Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın bando konseri gerçekleştirildi.

 

KAYNAK: BRT

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Sağlık Bakanlığı: “Ülkeye 3 Günlüğüne Gelen Bazı Kişilerin Süre Kuralını İhlal Ettiği Tespit Edildi”

Sağlık Bakanlığı,  Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin aldığı ve Adada en fazla 3 gün konaklayacak kişilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir