Pazartesi , Nisan 19 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Pilli: “Evde Karantina İçin Çalışma Başlattık. Elektronik Bileklikle Takip Konusunda Adım Atıldı”

Pilli: “Evde Karantina İçin Çalışma Başlattık. Elektronik Bileklikle Takip Konusunda Adım Atıldı”

Sağlık Bakanı Ali Pilli, yaptığı açıklamada,  “Şu an için Covid-19’la ilgili korkutucu bir tablo yok ama olacakmış gibi tedbirli davranmalıyız” diyerek, vatandaşlara “maske, mesafe ve hijyen” kurallarına uymaları için yeniden çağrı yaptı.

Eğitime ara verilmesi gündemde olmadığını da kaydeden Sağlık Bakanı, okullarda tedbirler alındığını söyledi.

Pilli, COVİD-19 olan 56 yaşındaki bir kadın hastanın bugün sabah oksijen saturasyonunu düştüğü için yoğun bakıma alındığını açıkladı, hastanın takibinin sürdüğünü belirtti.

Evde karantina için çalışma başlattıklarını da açıklayan Pilli, elektronik bileklikle takip konusunda adım atıldığını, bu bilekliklerin ilk etapta 250 kişiye takılarak deneneceğini ve pazartesi günü ülkeye uçakla gelecek yolculara da bu bilekliklerden takılacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Pilli, elektronik takibin yanı sıra fiziksel takip için de ekiplerin güçlendirileceğini belirtti.

Karantina kurallarına uyulması konusunda Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın Sağlık Bakanlığı’na verdiği tüm yetkinin kullanılacağını da kaydeden Pilli, karantina uygulaması ihlalinde iki yıla kadar hapislik cezası öngörüldüğünü anımsattı.

Pilli, “Ülkeye 3 günlüğüne geldiği için karantinaya girmeyen, ‘Daha fazla kalırım, cezası neyse de öderim’ diyenler olursa onlar da tespit edilecek, bu kişilere ciddi yaptırımlar uygulanacak. Söz konusu olan halk sağlığıdır. Halk sağlığını tehlikeye atacak olanları ciddi cezalar bekliyor” dedi.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir