Salı , Ocak 18 2022
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Acil Durum Hastanesi Törenle Açıldı

Acil Durum Hastanesi Törenle Açıldı

Türkiye Cumhuriyeti tarafından 45 gün gibi kısa bir sürede Lefkoşa’da yaptırılan Acil Durum Hastanesi, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı.

100 yatak kapasitesinesahip Acil Durum Hastanesi’nde,  24 adet yoğun bakım odası ve 6 adet de ameliyat odası bulunuyor.

Lefkoşa Acil Durum Hastanesi açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Tatar, “Pandemi hastanesi yok diyenler acaba şimdi ne diyecekler?” diye konuştu.

Ersin Tatar şöyle konuştu;

“Zamanın ne kadar süratli aktığını görüyoruz… Bu akşam saatlerinde Maraş ziyareti sonrası hastane açılışı için buradayız. Cocid-19 döneminde olağanüstü süreçler yaşadık ülkemizde… Ben başbakan olarak belki de 50 bakanlar kurulu yaptık. Halkın sağlığını nasıl koruyacağımızı ve aynı zamanda işin ekonomisi, sektörleri nasıl koruyacağımızı en iyi şekilde (değerlendirerek).

Başta Sayın Erdoğan ve yardımcısı Sayın Oktay… Elbette yanımızda olan onlardı.. Her türlü desteği onlardan alabildik. İşte huzurlarınızda… Pandemi hastanesi yok, diyenler acaba şimdi ne diyecekler? İşte gerekli irade ortada… Bir türlü burada ihaleye çıkamayınca ne yapacaktım! Elbette Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı arayacaktım, aradım ve ihtiyacım var dedim…”

KKTC’de süreci çok iyi yönettik ve az vakalarla bu işi başarıyla yönettik bir kez daha Erdoğan’a teşekkür etmek istiyorum. Onun talimatıyla KKTC dünyanın gözleri önünde güçlenmeye devam ediyor. Türkiye hükümetine her daim teşekkürlerimizi iletiyoruz. Biz her zaman beraberiz, hiçbir güç bizi birbirimizden koparamaz. Birlikte daha güçlü olalım diyorum”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, yapımı tamamlanan Acil Durum Hastanesi’nin açılış töreninde konuştu.

Erdoğan sözlerine, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a misafirperverliği için teşekkür ederek başladı.

Bu yıl tüm insanlığın Koronavirüs salgını nedeniyle zorlu günlerden geçtiğini ifade eden Erdoğan, virüsün, bugüne kadar 1 milyon 350 bine yakın insanının hayatına mal olduğunu ve hastalığın dalgalar halinde yayılmaya devam ettiğini kaydetti.

Son haftalarda, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada vaka ve vefat sayılarında ciddi artışların yaşandığını ifade eden Erdoğan, “Güzel gelişmeler yaşansa da aşı ve ilaç konularında istenilen aşamalara gelinmediğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

Bir yandan diğer ülkelerdeki aşı çalışmalarını takip ettiklerini, bir yandan da kendi aşılarını geliştirmek için yoğun bir çaba harcadıklarını belirten Erdoğan, “Türkiye olarak başarılı bir imtihan veriyoruz” dedi.

Salgının en kritik evresini, zamanında alınan tedbirler sayesinde daha rahat atlattıklarının altını çizen Erdoğan, “Testten; teşhis, tedavi ve ilaca kadar hastalıkla mücadele için gereken her şeyi insanımıza ücretsiz sunduk” ifadelerini kullandı.

Yeri geldiğinde ambulans uçaklarla, yeri geldiğinde ise ambulans helikopterlerle şehirden şehire, hatta ülkeden ülkeye hasta taşıdıklarının altını çizen Erdoğan, “Hem salgınla mücadele hem de dayanışma noktasında, tüm insanlığa örnek olacak bir duruş sergiledik” dedi.

Batılı ülkelerde maske savaşları yaşandığı sırada, Türkiye’nin dünyanın 156 ülkesine tıbbi teçhizat yardımı gönderdiğini belirten Erdoğan, “KKTC’deki kardeşlerimizin en başından beri yardımına koştuk; ilaç, malzeme, ekipman başta olmak üzere sağlık alanında ihtiyaç duyulan her şeyi sağladık” şeklinde konuştu.

KKTC’ye 149 milyon TL’lik nakdi yardımın da yapıldığını belirten Erdoğan, “Sayın Tatar’ın Başbakanlığındaki KKTC, salgınla mücadeleyi başarıyla yürüttü. Huzurunuzda, Tatar’ı bir kez daha tebrik etmek istiyorum” dedi.

KKTC’deki vefat ve yeni vaka sayılarının düşük olmasının, kendileri için bir teselli kaynağı olduğunu belirten Erdoğan, “Hayatını kaybedenler için Allah’tan rahmet, ailelerine sabır; tedavileri sürenlere ise acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “KKTC ile gönül birliğimiz olmasa biz bu hastaneyi 45 gün gibi kısa bir sürede tamamlayamazdık. KKTC ile dayanışmanın en önemli nişanesi bu acil durum hastanesidir” dedi.

Erdoğan, 500 yataklı bir hastaneyi daha KKTC’ye kazandıracaklarını belirterek,  “Modern mimarı anlayışıyla tasarlanmış ve her türlü tanı ve tedavi birimlerini bünyesinde yapacak hastaneye inşaatına yer tanımından sonra başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, herkese şükranlarını sunarak sonlandırdığı konuşması sonrası, kurdeleyi keserek hastanenin açılışını yaptı.

Acil Durum Hastanesi’nin açılış töreninde konuşan Sağlık Bakanı Ali Pilli, salgının 11 ayda tüm dünyayı etkisi altına aldığını belirterek, Kuzey Kıbrıs’ın salgınla mücadele stratejisini ortaya koyduğunu, sağlık sisteminin güçlü ve zayıf yönlerinin ele alındığını ve kapasitenin arttırılmasının yollarının arandığını kaydetti.

Mevcut olanaklar çerçevesinde bir pandemi merkezi oluşturulduğunu belirten Pilli, “Canla başla çalıştık, didindik ve çalışmaya da devam ediyoruz” dedi.

Pilli, “Anavatan Türkiye’nin desteği ve sağlık çalışanlarının özverili mücadelesi, hükümetimizin aldığı tedbirler bugün ortaya çıkan tabloyu oluşturabildi” ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar KKTC’de 999 pozitif vakanın tespit edildiğini ve 5 hastanın kaybedildiğini belirten Pilli, salgının bu süreçte kontrolden çıktığı anların yaşandığını ancak buna rağmen hükümetin aldığı tedbirler sonucunda kontrolün yeniden sağlanabilindiğini kaydetti.

Kuzey Kıbrıs’ın, salgınla mücadele ve vaka sayıları konusunda Avrupa’daki en iyi, dünyada ise ilk 10’un içinde olduğunu ifade eden Pilli, bu süreçte, temaslı takip ekibinin temaslılara en kısa zamanda ulaşmasının, salgınla mücadele çok önemli bir rol oynadığını ifade etti.

Pandemi ve benzer acil durumlar için Acil Durum Hastanesi’nin, ülkenin en büyük ihtiyaçlarından biri olduğunun altını çizen Pilli, “Anavatanımızın, kardeş ülkemizin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yakın takipleri ve destekleri sonucu hastane oluştu. Hastanemizde 100 yatak, 34 yoğun bakım ünitesi ve 6 ameliyathane bulunmaktadır. 5 tane de tam teşekküllü ambulansımız bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın bizzat ilgilendiği Lefkoşa’ya 500 yataklı tam kapasiteli bir hastanenin projesinin de devam ettiğini belirten Pilli, “KKTC’deki sağlık altyapımız da, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi çağ atlayacak” dedi.

Pilli son olarak, hem Erdoğan’a, hem Fuat Oktay’a, hem Fahrettin Koca’ya hem de Ersin Tatar’a teşekkürlerini ileterek sözlerini sonlandırdı.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Lefkoşa’da yapımı tamamlanan Acil Durum Hastanesi’nin açılış töreninde konuşma yaptı.

Koca, konuşmasına KKTC’nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bu süreçte canını veren şehitlere ve bu uğurda mücadele veren gazilere minnettarlığını dile getirerek başladı.

Koronavirüs sürecinin dünyada hız kesmeden can almaya devam ettiğini hatırlatan Fahrettin Koca, Türkiye’deki sağlık sisteminin dünyada gıpta edilen bir noktaya geldiğini söyledi.

Her alanda olduğu gibi KKTC ile Türkiye’nin her zaman iş birliği içerisinde olduğunu ve olmaya devam edeceğinin altını çizen Koca, birçok projeye daha imza atılacağını söyledi.

Fahrettin Koca, Lefkoşa’da yapılan Acil Durum Hastanesi’nin Türkiye’deki hastanelerin standardında yapıldığını söyleyerek bu hastanenin Türkiye’deki hastanelerle birlikte 3. hastane olduğunu aktardı.

Hizmete giren Acil Durum Hastanesi’nin sadece salgın sürecinde hizmet etmeyeceğinin altını çizen Koca, ileri düzey ameliyatların da gerçekleştirileceği, her türlü sağlık durumu için gelişmiş bir hastane olarak hizmet vereceğini belirtti.

Lefkoşa’ya yapılması planlanan yeni hastanenin de projesinin 9 Ekim’de yapıldığını hatırlatan Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 500 yataklı modern hastanenin de yakında inşaata başlanacağını söyledi.

Konuşmasının sonunda ‘tedbirlere uyun’ çağrısı yapan Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu süreçte çok sıkı çalışan sağlık çalışanlarının hakkını ödenemeyeceğini vurgulayarak alınan önlemlere sıkı bir şekilde uyulmasının önemine dikkat çekti.

 

KAYNAK: KIBRIS POSTASI

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ın Ziyaret Saatlerinde Düzenleme Yapıldı

  Kapalı Maraş’ın 08 Ekim 2020 tarihinde yaya ziyaretine açılan bölümündeki uygulanan  08.00 – 20.00 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir