Pazar , Kasım 29 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Tatar: Bir Millet 3 Devlet Mantığıyla Beraber Hareket Edebilmemiz Önemlidir

Tatar: Bir Millet 3 Devlet Mantığıyla Beraber Hareket Edebilmemiz Önemlidir

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, konuk olduğu Azerbaycan TV 5 Haber kanalına yaptığı değerlendirmede, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da elde ettiği başarı nedeniyle duyduğu mutluluğu dile getirerek, Azerbaycan’ı kutlayarak, KKTC-Azerbaycan ilişkisinin daha da gelişmesi temenni etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Karabağ’daki topraklarımızı Azeri Ordusu’nun geri alması bizi çok sevindirmiştir. Uzun senelerdir yaşanan mağduriyet giderilerek Ermenistan işgalindeki Azeri toprakları geri kazanılmıştır. Orada şehit düşen şehitlerimize rahmet diliyorum” dedi.

Uluslararası kurum ve kuruluşların, Azerbaycan’daki sivil halkın katledilmesine yönelik tutumuyla ilgili bir soruya karşılık, Azerbaycan’daki sivil halkın katledilmesiyle ilgili söz konusu kurum ve kuruluşların sessiz kalmasını da eleştiren Cumhurbaşkanı, yabancı devletlerin dini birlik ve ortak menfaatleri düzleminde hareket ederek, Türk devletlerine haksızlık yapmalarına izin verilmeyeceğini vurguladı.

Tatar, “Haklı olduğumuz davaları ileriye taşımaya devam edeceğiz” diye konuştu. Güçlü Türkiye, büyük potansiyele sahip Azerbaycan ve Doğu Akdeniz’de önemli bir devlet olan KKTC’nin yarattığı ortak gücün öneminin de altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Doğru yoldayız. Bugünler, geçmişten daha önemlidir çünkü Kıbrıs’ta artık petrol, gaz ve hidrokarbon zenginliklerinin olduğu bir gerçektir. İnancım tamdır ki hep birlikte büyük başarılara imza atacağız. ‘Bir millet 3 devlet’ mantığıyla beraber hareket edebilmemiz önemlidir” KKTC’de binden fazla Azeri yaşadığını, Kıbrıslı Türk, Türkiyeli Türk ve Azeri’nin bir farkı olmadığını kaydeden Cumhurbaşkanı, “Birbirimize sahip çıkmalıyız” şeklinde konuştu.

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Sağlık Bakanlığı: “Ülkeye 3 Günlüğüne Gelen Bazı Kişilerin Süre Kuralını İhlal Ettiği Tespit Edildi”

Sağlık Bakanlığı,  Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin aldığı ve Adada en fazla 3 gün konaklayacak kişilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir