Çarşamba , Ocak 27 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Öğretmenler Günü Dolayısıyla Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde De Program Düzenlendi

Öğretmenler Günü Dolayısıyla Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde De Program Düzenlendi

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde program düzenlendi.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ile Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi’nin hazırladığı videonun gösterimiyle devam etti.

 

Etkinlikte, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Genel Sekreteri Selma Eylem ve emekli öğretmenler adına Latife Çobanoğlu konuşma yaptı.

 

Konuşmaların ardından 24 Kasım 2019 tarihi itibarıyla 25 yılını dolduran emekli öğretmenlere plaket sunuldu.

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Atatürk’ün Başöğretmenliği aldığı gün olan 24 Kasım’ın Öğretmenler Günü olarak kutlandığını hatırlatarak, ilkokul günlerinde kendisine vatan sevgisi aşılayan öğretmenlerini saygıyla andı.

Öğretmenlerin çocukları yetiştiren en değerleri kişiler olduğunu belirten Tatar, siyaseti bir kenara bırakarak, çocuklara yurt, vatan sevgisi ve çağdaş dünya değerlerini aşılaması gerektiğini kaydetti.

 

Tatar, toplumun geleceği ve geçmişinde öğretmenlerin katkısı bulunduğunu söyleyerek, öğretmenlerin pandemi döneminde de fedakarlıklarda bulunduğunu anımsattı.

 

En büyük bütçenin Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na ayrıldığını, okulların eksikliklerinin imkanlar doğrultusunda giderilmeye devam edeceğini ifade eden Tatar, imkanların seferber edilmesine anavatan Türkiye’nin de destek verdiğini söyledi.

 

Tatar, öğretmenlerin görevinin KKTC’yi geleceğe taşıyacak nesiller yetiştirmek olduğunu kaydetti. Tatar, “Devleti ileri taşıma noktasında öğretmenlerin kendilerine düşeni geçmişte olduğu gibi şimdi de yapacağından şüphem yoktur” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Atatürk ilke ve inkılaplarının savunucusu olmayı, devlet ve vatanı sevmeyi öğretmenlerinden öğrendiğini, öğretmenleriyle gurur duyduğunu söyledi.

Öğretmenlerin milli mücadeleye de büyük katkılar yaptığına işaret eden Çavuşoğlu, gece nöbet tutan öğretmenlerin gündüz de öğretmenlik görevlerini sürdürdüğünü kaydetti.

 

Çavuşoğlu, pandemide de öğretmenlerin ülke için katkılar yaptığını, maske, dezenfektan ve kolonya ürettiklerini, halka umut olduklarını vurguladı.

 

KKTC’nin demokratik yapısı içinde farklı fikirler olacağını, buna empati yapmayı öğrenmek gerektiğini, ülkenin kuruluşunda demokrasi, barış, hürriyet olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, sendikanın böylesi bir günde darbeden bahsetmesine eleştirilerde bulundu.

 

Çavuşoğlu, her ortamda alışagelmiş fikirler savunulduğunu, kendisinin karşı olduğu fikirlerle mücadeleye devam edeceğini kaydetti.

 

Ülkenin daha iyi noktalara ulaması için konuşma değil elini taşın altına koymak gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, bu yıl eğitime, okul inşaatlarına 41 milyon TL para harcandığını, 42 laboratuvar yapıldığını vakıf, özel işletmeler ve askerin desteğiyle eğitime katkılar yapıldığını belirtti.

 

Sendikaların çeşitli dönemlerde eğitime katkı koyduğunu inkar etmediğini söyleyen Çavuşoğlu, “Sendikaların da bizlerle birlikte katkı koyması arzumuzdur” dedi. Çavuşoğlu, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda ülkeye hizmet vermeye devam edeceklerini belirterek, tüm öğretmenlerin gününü kutladı.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı 95 Günde 100 Bin’i Aşkın Kişi Ziyaret Etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan ve 47 yılın ardından bir bölümü 8 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir