Pazartesi , Ocak 25 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Şentop’tan AP’nin Maraş Ve Kıbrıs Kararına Tepki

Şentop’tan AP’nin Maraş Ve Kıbrıs Kararına Tepki

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda kabul edilen  kapalı Maraş ve Kıbrıs meselesiyle ilgili tasarıya tepki gösterdi.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nun, Türkiye ile ilişkilerine ve yapıcı gündeme zarar veren adımlarına bir yenisini daha eklediğini anlatan TBMM Başkanı Şentop, şunları söyledi:

“Söz konusu karar, içerdiği suçlamalar ve hasmane tutumla Türkiye’yi hedef almakta ve Kıbrıs Türk halkının iradesini daha önce de birçok kez olduğu gibi görmezden gelmektedir.

Somut hatalar, ön yargılar ve haksız iddialar barındıran bu kararın, mevcut ilişkilere ve Kıbrıs meselesinde kalıcı bir çözüme hiçbir katkısının olmayacağı açıktır. Demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi bizlerin de samimiyetle benimsediği değerler üzerine inşa edildiğini savunan Avrupa Birliği’nin gündeminin, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından rehin alınmasının ve bu iki ülkenin Kıbrıs konusundaki dayatmacı ve uzlaşmaz tavrının, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs konusunda oynayabileceği yapıcı role katkı sunmayacağı da ortadadır. Kararda Türkiye’ye yaptırım uygulanmasına yönelik bir çağrının yapılması ise Avrupa Birliği’nin Türkiye ile arasına mesafe koymak için yeni gerekçeler yaratmaya çalıştığı izlenimi edinmemize sebep olmuştur.”

Avrupalı siyasilerin gerçeklerden ne kadar uzak ve Rum Yönetimi tarafından yapılacak manipülasyona ne kadar açık olduğunun ifşa edildiğini söyleyen Şentop, “Altını çizmek isteriz ki Maraş üzerinde yapılacak tasarruflarda tek söz sahibi, Maraş üzerindeki egemenliği tartışmasız olan KKTC yönetimidir. Ayrıca bölgenin ihya edilmesi, canlandırılması ve turizme kazandırılması, hak sahiplerinin tamamına fayda sağlayacaktır. Üstelik KKTC tarafından alınan kararla yeniden açılan Maraş’ta Kıbrıslı Rumların meşru hakları da gözetilecek, bu karar iki toplum arasındaki ilişkilerin gelişmesi için bir fırsat olacaktır” dedi.

TBMM Başkanı Şentop, “Son olarak, buna benzer kararların Türkiye’yi ve KKTC’yi egemenlik haklarını kullanmaktan alıkoyamayacağının, tehdit dilinin tarafımızca kabul edilemez olduğunun kayda geçirilmesini dileriz” dedi.

KAYNAK: TRT HABER

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı 95 Günde 100 Bin’i Aşkın Kişi Ziyaret Etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan ve 47 yılın ardından bir bölümü 8 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir