Çarşamba , Nisan 14 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cumhurbaşkanı Tatar, Girne Üniversitesi Büyük Kütüphanesi İle Kültür, Kongre Ve Sergi Sarayı’nı Açtı

Cumhurbaşkanı Tatar, Girne Üniversitesi Büyük Kütüphanesi İle Kültür, Kongre Ve Sergi Sarayı’nı Açtı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta var olan gerçekler ışığında çözüm bulma niyetinde olduklarını kaydederek, “Egemen eşitlik temelinde, kendi devletimize sahip çıkacağımız bir anlaşma talep ediyoruz. Neden? Çünkü başarılarımız, halk olarak yaptıklarımız, yatırımlarımız, gençlerimiz vardır. Artık izolasyon ve kısıtlamalarla engellenmek istemiyoruz. Bunu haykırmaya ve ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Tatar, Girne Üniversitesi Büyük Kütüphanesi ile Girne Üniversitesi Kültür, Kongre ve Sergi Sarayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, ülkeye yapılan yatırımların önemine değinerek, KKTC’ye yapılan yatırımların engelleri aşmak, dünyaya entegre olmak anlamına geldiğini kaydederek, Kıbrıs Türk halkının sanata, spora ve kültüre her zaman önem verdiğini, sahip çıktığını söyledi.

Kıbrıs konusunda da konuşan Tatar, Kıbrıs’ta var olan gerçekler ışığında çözüm bulma niyetinde olduklarını kaydederek, “Başkalarının tahakkümünde olmamız, başkalarına yama bir halk olarak yaşamamız söz konusu değil” dedi.

Türkiye’nin her zaman Kıbrıslı Türklerin yanında olduğunu belirten Tatar,
“Tek vücut ve yeni bir siyasi anlayışla Kıbrıs’ta egemen eşitlik temelinde iki devletli bir çözümden yanayız. Bunu Sayın Lute’a da ifade ettim. Kıbrıs eski Kıbrıs, Doğu Akdeniz eski Doğu Akdeniz değildir. 50 yıldır federal çözüm temelinde sürdürülen görüşmelerin artık anlamı kalmadı. Biz, egemen eşitlik temelinde, kendi devletimize sahip çıkacağımız bir anlaşma talep ediyoruz. Neden? Çünkü başarılarımız, halk olarak yaptıklarımız, yatırımlarımız, gençlerimiz var. İzolasyon ve kısıtlamalarla engellenmek istemiyoruz. Bunu haykırmaya ve ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletlere, dünya devletlerine, Avrupa Birliğine ve Güney Kıbrıs’a da seslenen Tatar, “Biz Kıbrıs’taki iki halktan biriyiz. Kendi devletimize sahip çıkmak en doğal hakkımızdır” şeklinde konuştu.

Açılışa TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, bakanlar, milletvekilleri, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, davetliler ve çalışanlar katıldı.

KAYNAK:TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

GKK: “Mükellef Askerlerin İzinleri Konusunda Son Günlerde Gerçek Dışı Haber ve Beyanlar Medyada Yer Aldı”

  Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Kutsal Vatan topraklarının savunulmasında şeref ve azimle görev yapan mükellef askerlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir