Çarşamba , Nisan 14 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / TC Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı: “Yunanistan Ve Güney Kıbrıs’tan Sorunların Çözülmesi Adına Bir İşaret Bekliyoruz”

TC Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı: “Yunanistan Ve Güney Kıbrıs’tan Sorunların Çözülmesi Adına Bir İşaret Bekliyoruz”

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’tan sorunların çözülmesi adına bir işaret beklediklerini belirtti.

Kaymakcı, katıldığı bir oturumda yaptığı konuşmada, “Biz Türkiye olarak sorunların çözülmesi adına müzakere ve diyaloğa açığız, ancak Yunanistan diyaloğa başlamayı dahi şartlara bağlıyor. Eğer AB bütün bunları görmezden gelip, aynı çizgide ilerlemeye devam ederse, bunun sonuçlarına hepimiz katlanırız” dedi.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaşanan meseleleri çözme konusunda Avrupa ile ortak hareket etmeye istekli olduğuna değinen Kaymakcı, şunları kaydetti:

” Biz bu konuda AB’den pozitif bir dış politika ajandası görmek istiyoruz. Ekim ayındaki Avrupa Konseyi kararları Yunanistan ve Güney Kıbrıs Yönetimi’nin taleplerini karşılama şartı güdüyordu. Bunu tabii ki kabul edemeyiz. Hepinizin bildiği gibi Yunanistan ve Güney Kıbrıs’tan sorunların çözülmesi adına bir işaret bekliyoruz. Kıbrıs’ta Annan Planı’nı reddettiklerine şahitsiniz. Ege ve Akdeniz’de küçücük adaların veya kayalıkların, ana kıta ile aynı haklara sahip olamayacağını hepiniz biliyorsunuz. Biz Türkiye olarak sorunların çözülmesi adına müzakere ve diyaloğa açığız, ancak Yunanistan diyaloğa başlamayı dahi şartlara bağlıyor. Eğer AB bütün bunları görmezden gelip, aynı çizgide ilerlemeye devam ederse, bunun sonuçlarına hepimiz katlanırız.”

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir