Çarşamba , Nisan 21 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / AB Zirvesinde Türkiye’ye Yaptırım Kararı Çıkmadı

AB Zirvesinde Türkiye’ye Yaptırım Kararı Çıkmadı

Brüksel’de dün gerçekleştirilen Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde Türkiye ile ilişkiler ele alındı. Zirvenin ardından yayımlanan bildiride, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Fransa’nın beklediği Türkiye’ye yönelik kapsamlı yaptırım kararları alınmazken, kısıtlayıcı tedbirlere birtakım eklerin yapılacağı belirtildi. Mart ayına dek ilişkilerdeki gidişatın izlenmesi ve bu doğrultuda nihai kararın verilmesi kararlaştırıldı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile AB Komisyonu’ndan, Mart ayındaki zirveye kadar gelişmelere dair rapor hazırlamaları istendi. Borrell’den, Doğu Akdeniz konulu çok taraflı konferans teklifini ileriye taşıması da talep edildi.

Türkiye ile Yunanistan arasında gerginliğin düşürülmesi, istikşafi görüşmelere yeniden başlanması da bildiride yer aldı. Bildiride, AB ile Türkiye’nin karşılıklı çıkar ve işbirliğine de vurgu yapıldı. “Pozitif bir Türkiye-AB gündemi hala masada” dendi. AB ile Türkiye arasındaki iletişim kanallarının açık tutulmasının önemine dikkat çekildi.

Türkiye’deki sığınmacılara finansal yardımın sürdürüleceği aktarıldı.

Bildiride ayrıca, Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik müzakerelerin BM himayesinde yeniden başlaması çağrısı da yer aldı.

 

 

KAYNAK: TRTHABER

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir