Çarşamba , Ocak 27 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Kumsal Baskını Şehitleri Anıldı

Kumsal Baskını Şehitleri Anıldı

Kumsal Şehitleri, Barbarlık Müzesi bahçesindeki Kumsal Baskını Şehitleri Anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ersan Saner, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, dernekler, okul temsilcileri ile kurum ve kuruluşlar katıldı.

Çelenklerin protokol sırasına göre şehitler anıtına sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesi ile devam etti.

Şehit Ertuğrul İlkokulu öğrencisi Ceylin Heybetli’nin ‘Ulusal Marş’ adlı şiirini okuduğu törende, Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı Komutanlığı’ndan Piyade Üsteğmen Emre Kağan Keskin ile Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği Girne Bölge Başkan Yardımcısı Mehmetali Taluğ, günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar.

Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı Komutanlığı’ndan Piyade Üsteğmen Emre Kağan Keskin törende yaptığı konuşmada, 57 yıl önce bugün Rum – Yunan ikilisinin Enosis hayalini gerçekleştirmek için Akritas planını uygulamaya başlayarak masum insanları katlettiklerini anlatarak, gelecek neslin sağlam adımlarla ileriye yürüyebilmesi için o günlerin anılmasının önemine vurgu yaptı.

Piyade Üsteğmen Keskin, “Bugün her ailede maalesef geçmişin acı hatıralarını bulmak mümkündür. 1974’e kadar adadaki varlığımızı korumak adına, tüm imkânsızlıklara, yokluklara ve verilen yüzlerce şehide rağmen, Kıbrıs Türk mücahit ve mücahideleri örnek bir direniş ve dayanışma sergilemiştir” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türkü’nün 20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı ile özgürlüğe kavuşmanın sevincini yaşadığını belirten Piyade Üsteğmen Keskin, “Bugün özgür bir ülkede yaşıyorsak, hala Kıbrıs Türkü var ve bağımsız ise çocuklarımız gelecek günleri düşünebiliyorsa, kahraman şehitlerimize borçlu olduğumuzun bilinci içerisindeyiz” dedi.

Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği Girne Bölge Başkan Yardımcısı Mehmetali Taluğ, 24 Aralık 1963 tarihinde yaşanan Kumsal Baskınını anlattı.

Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı doktoru Binbaşı Dr. Nihat İlhan’ın küvette öldürülen eşi ve çocuklarının yaşadıklarını da anlatan Taluğ, bunun 1963 olaylarında Rumların işlemiş olduğu en barbar cinayet olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Barbarlık Müzesi’nin gezilmesiyle 24 Aralık Kumsal Baskını Şehitleri Anma Töreni sona erdi.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı 95 Günde 100 Bin’i Aşkın Kişi Ziyaret Etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan ve 47 yılın ardından bir bölümü 8 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir