Çarşamba , Ocak 27 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / 14 Kayıp Şehit Defnedildi

14 Kayıp Şehit Defnedildi

Muratağa ve Sandallar köyünde 14 Ağustos 1974’te  şehit edilen ve yapılan kazı çalışmaları sonucu kimlik tespiti tamamlanan yedisi kız, yedisi erkek 14 çocuk, bu sabah düzenlenen  törenle defnedildi.

Muratağa Sandallar Şehitliği’nde yer alan şehit cenaze töreninde konuşan, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan, o günün acısını hala hissettiklerini kaydederek,  “Yüreklerimiz parçalanıyor. Bugün yaşadıklarımız bizi 46 yıl öncesine götürdü. 46 yıl önce Rumların ve Yunanlıların EOKA-B terör örgütünün sivil halka yaptığı soykırım ve katliamlarını bir kez daha lanetliyoruz. 13 günlük bebekten 95 yaşındaki yaşlımıza kadar tek suçları Türk olmaktan başka bir şey değildi. Önce yakıp sonra topluca bir çukura gömdüler. Ölenlerden bir tanesi sağ kaldığı için o olayları gün ışığına çıkardı. Bugün 14 çocuğumuzu gömdük. Allah kimseye böyle bir acı vermesin. Konuşmak çok zor” dedi.

Kayıp Şahıslar Komitesinin yaptığı çalışmalar neticesinde bugün 72 kişinin kimlik tespitinin yapıldığını söyleyen Benan, Geriye kalan 17 kişinin de DNA sonuçlarının beklendiğini belirtti.

 

KAYNAK: TRTHABER

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı 95 Günde 100 Bin’i Aşkın Kişi Ziyaret Etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan ve 47 yılın ardından bir bölümü 8 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir