Çarşamba , Ocak 27 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Prof. Dr. Yıldız “Koronavirüsten Korunmak İçin Aşı Olmak Gerekir”

Prof. Dr. Yıldız “Koronavirüsten Korunmak İçin Aşı Olmak Gerekir”

Girne Üniversitesi Dr. Suat Günsel Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, Radyo Güven’de yayınlanan Gülçin Başaran’ın sunduğu “Poliklinik” programında yaptığı açıklamada, Koronavirüs (Covid – 19) salgınının 2019 yılının Aralık ayından beri insan hayatında var olduğunu ifade ederek, “Bugün tüm dünyayı etkisi altına alan ve 80 milyondan fazla insanın hasta olmasına, 1 milyon 800 bin civarında insanın da ölümüne neden olan bu pandeminin sona erebilmesi ve bu virüsten korunmak için aşı olmak gerekir” dedi.

 

Yıldız, bu virüsün mutasyona uğradığını ve yüzde 70 oranında daha bulaşıcı bir hal aldığını belirterek, alınan önlemlerin daha da artırılıp, insanların birbiriyle sıkı temasının, kalabalık ortamlarda birlikte bulunmalarının minimuma indirilmesi, maskenin takılması, hijyen kurallarına uyulması ve bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenme ve spor aktivitelerine daha çok yer verilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

 

Yıldız, bu salgından korunmak için özellikle kış aylarında sağlığa daha çok önem verip diğer viral hastalıklara yakalanmadan Koronavirüsün çaresi olan aşılanma ya da tedavi eden ilaçların bulunana kadar kişilerin hem kendi sağlığını hem toplumun sağlığını koruyabileceğini ifade etti. Kış aylarında ve özellikle kapalı alanlarda sık sık kapı–pencere açarak bulunulan ortamın havalandırılmasını da tavsiye eden Yıldız, hijyen kuralları çerçevesinde ellerin sık sık yıkanması gerektiğini, ellerin yıkanamayacağı su ve sabunun bulunmadığı durumlarda ise el dezenfektanlarının kullanılmasını önerdi.

 

Pandeminin sona erebilmesi için 5 tane yöntem olduğunu söyleyen Yıldız, bu yöntemleri şöyle sıraladı; “Birinci yöntem; virüsün zayıf bir mutasyona uğrayıp kaybolması, ikinci yöntem; sürü bağışıklık ya da doğal bağışıklık denilen yöntem ki bu da “Hasta olan olsun hastalığı yenen yensin, ölen ölsün geriye hastalıktan kurtulanların kalması”, üçüncü yöntem; virüsün ilacının ve tedavisinin bulunması, dördüncü yöntem; kişilerin genetik yapılarına uygun kişiselleştirilmiş tedavi uygulanması, beşincisi yöntem ise aşılanmanın yapılması.” Yıldız, aşılanma yöntemiyle bağışıklık sisteminin güçlenerek virüse karşı korunmanın sağlanabileceğini kaydetti. Koronavirüse karşı aşı olunması gerektiğine işaret eden Yıldız, “Bu aşı sayesinde hem kendimiz, hem ailemiz, hem de toplumun sağlığı korunacak” dedi.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı 95 Günde 100 Bin’i Aşkın Kişi Ziyaret Etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan ve 47 yılın ardından bir bölümü 8 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir