Çarşamba , Nisan 14 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 adet fidan dikme” etkinliğine katıldı. Tatar, Erenköy’de ayrıca Erenköy Şehitliği’ni de ziyaret ederek, burada şehitlik özel defterini imzaladı, Erenköy Direnişi’nde şehit düşen kahraman mücahitlerimizin mezarlarına çiçek bıraktı, dua etti.

Cumhurbaşkanı  Tatar, Erenköy ziyaretinde gerçekleştirdiği konuşmada, “Bugün, Erenköy’de müstesna bir gün yaşıyoruz” diyerek, etkinliği düzenleyenlere yürekten teşekkürlerini iletti.

Kıbrıs Türk Halkı’nın bu topraklarda büyük bir direniş sergileyerek özveriyle varoluş mücadelesi verdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, Anadolu insanı için Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının savaştığı Çanakkale Savaşı ne anlam ifade ediyorsa, Kıbrıslı Türkler için de Şanlı Erenköy Direnişi’nin aynı önemi taşıdığına vurgu yaptı. Anadolu ve dünyanın çeşitli yerlerinden Kıbrıslı Türk öğrencilerin, tahsillerini yarıda bırakarak Erenköy Direnişi’ne katılıp kahramanca savaştığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Erenköy Mücahitlerinin yazdıkları destanla Kıbrıslı Türklerin haklı mücadelesine verdikleri büyük desteğin altını çizdi.

Erenköy Direnişi ile dünyaya Kıbrıs’ta iki halkın söz sahibi olduğu mesajı verilerek Kıbrıslı Türklerin de egemenlik hakkı olduğunun vurgulandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, “Onların ortaya koyduğu mücadele, bugün bizim müzakere masasında ortaya koyduğumuz mücadelemizdir” şeklinde konuştu.

1974 yılında Türkiye’nin meşru garantörlük hakkını kullanarak Mutlu Barış Harekatı’nı gerçekleştirdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, “Bugün, kendi egemenlik alanımızda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’yle yolumuza devam etmekteyiz” dedi.

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, Erenköy’de 1571 fidan dikilmesinden duyduğu mutluluğu ifade ederek etkinliği düzenleyenlere teşekkürlerini bir kez daha ileten Cumhurbaşkanı Tatar, “Vatan toprağımıza, Erenköy’e, bugünkü ağaçlandırma faaliyetiyle sahip çıkıyoruz. Çevreyi koruyarak, ağaçlandırma faaliyetimizle, Erenköy’ü geleceğe hazırlıyoruz… Bugün burada hep birlikte Erenköy Direnişi’ni anıyoruz” dedi.

Anavatan Türkiye ile tam bir fikir ve eylem birlikteliği içerisinde, yürütülen siyasetle, Kıbrıs Türk Halkı’nın bu topraklarda varoluş mücadelesinin devam ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta bir antlaşma olacaksa, bunun egemen eşitliğe dayalı, yan yana yaşayan iki devlet esasında olması gerektiğini yineledi.

Erenköy’e bu sabah Bereket isimli gemiyle ulaştığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Anadolu’dan silah taşıyan “Bereketçileri” de yâd ettiği konuşmasında, “Kazamız mübarek olsun” diyerek, Erenköy Direnişi’nde şehit düşenleri rahmetle bir kere daha andı, hayatta olan kahraman mücahitlerimize teşekkürlerini sundu.

 

         

             

 

 

 

 

KAYNAK: KIBRIS POSTASI

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

GKK: “Mükellef Askerlerin İzinleri Konusunda Son Günlerde Gerçek Dışı Haber ve Beyanlar Medyada Yer Aldı”

  Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Kutsal Vatan topraklarının savunulmasında şeref ve azimle görev yapan mükellef askerlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir