Çarşamba , Nisan 14 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / KKTC’nin ilk Başbakanı Mustafa Çağatay, ölümünün 32’nci yılında Anıldı

KKTC’nin ilk Başbakanı Mustafa Çağatay, ölümünün 32’nci yılında Anıldı

KKTC’nin ilk Başbakanı Mustafa Çağatay, ölümünün 32’nci yılında Girne Karaoğlanoğlu mezarlığında bulunan kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mustafa Çağatay’ın ailesi, Başbakan Ersan Saner, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, bazı bakanlar, milletvekilleri, sivil ve askeri yetkililer katıldı.

Tören, saygı duruşu, İstiklâl Marşı ve protokol sırasına göre çelenklerin mezara sunulmasıyla başladı. Daha sonra Çağatay’ın ailesi adına eski bakanlardan Onur Borman ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar birer konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, törende yaptığı konuşmada, Mustafa Çağatay’ın dürüst ve gerçek bir devlet adamı olduğunu kaydederek, “Onu erken yaşta kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz” dedi.

“Elbetteki yaşasaydı bize deneyimlerini tecrübelerini onlardan bizzat faydalanacak ve hali ile devleti yönetme aşamasında ondan duyduklarımız olacaktı. Ama hayat devam ediyor önemli olan devleti yaşatabilmektir. Devleti güçlendirebilmektir” diyen Tatar, Çağatay’ın kişiliğine bakıldığında Limasol doğumlu olduğunu ve hukukçu olarak, TMT saflarında görev almış ve halkı ile birlikte olan bir devlet adamı olduğunu söyleyerek, KKTC’nin ilk kurucu başbakanı olduğunu kaydetti.

 

 

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

GKK: “Mükellef Askerlerin İzinleri Konusunda Son Günlerde Gerçek Dışı Haber ve Beyanlar Medyada Yer Aldı”

  Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Kutsal Vatan topraklarının savunulmasında şeref ve azimle görev yapan mükellef askerlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir