Çarşamba , Aralık 1 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / 44. Dönem Asteğmen ve Çavuş Celbi Ant İçme Töreni Yapıldı

44. Dönem Asteğmen ve Çavuş Celbi Ant İçme Töreni Yapıldı

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı 44’üncü Dönem Birinci Devre Asteğmen/ Mesleki Asteğmen ve 44’üncü dönem İkinci Devre Çavuş Celbi Ant İçme Töreni yapıldı.

Gülseren Kışlası’nda yer alan törene Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu katıldı.

Covid-19 tedbirleri çerçevesinde düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı, ardından Ant İçildi.

Celp adına konuşan Asteğmen Engin Keleş askerliğin çok kutsal bir görev olduğunu vurgulayarak, vatanın birliği ve bütünlüğünü korumak üzere devraldıkları görevi en iyi şekilde yerine getireceklerini vurguladı.

Törende daha sonra Çavuş Serhat Emin Kasap tarafından “ Vatan Aşkı Kıbrıs” adlı şiiri okundu, ardından ise yaş kütüğüne dönem plaketi çakıldı. Törende eğitim ve sporda başarı gösteren personele ödülleri de takdim edildi.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu konuşmasında, gücünü milletinden, cesaret ve maharetini milli hasletlerinden, güvenini şanlı tarihinden, geleceğe yönelik hedeflerini ise Atatürk İlke ve İnkılaplarından alan mücahitlerin Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı saflarına katılmalarından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Ant İçme Töreni’nin; askerlikteki törenlerin en kutsalı olduğunu belirten Tümgeneral Topaloğlu, Türk gençlerinin; özünde var olan göreve bağlılık, kanun, nizam ve vatan için gerektiğinde ölmenin bilinciyle hareket ettiğini ifade etti, “Ölürsem Şehit, Kalırsam Gazi” düşüncesinin, Türklüğün sesli bir ifadesi olduğunu vurguladı.

Törende son konuşmayı ise Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptı. Tatar, genç mücahitlerin ettikleri yeminin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde onurlu bir şekilde yaşamını sürdüren Kıbrıs Türk halkının güvenliği için  çok önemli olduğunu belirterek, onların geçmişte yaşananları unutturmayarak, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın ülkenin teminatı olduğunu bilerek hizmetler vereceğine inancının tam olduğunu kaydetti ve ” Herşey Vatan, Herşey Bayrak, Herşey KKTC için” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Cenevre’deki toplantıya da değinerek, “Orada Cumhurbaşkanı olarak artık federal temelde bir anlaşmanın olamayacağını, çünkü Kıbrıs’ta eşitlik temelinde , Kıbrıs Türk halkının geleceğini teminat altına alacak , egemen eşitliğe dayalı , yan yana yaşayan,  iki devlet temelinde ancak bir anlaşmanın olabileceğini sizler adına halkım adına oralarda haykırmanın mutluluğu içindeyim” dedi.

Tatar konuşmasında KKTC’nin Doğu Akdeniz’de gelinen aşamada ulusal çıkarların, Anavatan Türkiye ile birlikte devletin daha da yüceltilmesi ve Mavi Vatan da ülkenin güvenlik içinde ilelebet yaşayabilmesi için Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Tören, Mücahitler Marşı ve Resmi Geçitle sona erdi.

BRT

 

 

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı Ziyaret Edenlerin Sayısı 245 Bin 221’e Ulaştı

Kapalı Maraş’ın, 8 Ekim 2020 tarihinde halkın ziyaretine açılmasının ardından ziyaret edenlerin sayısının 245 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir