Pazar , Kasım 28 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Tatar: Egemenliğimizi Hiçbir Zaman Pazarlığa Açmayız

Tatar: Egemenliğimizi Hiçbir Zaman Pazarlığa Açmayız

Milli Mücadele yıllarında şehit edilen 6 Beyarmudu sakini için Beyarmudu Şehitliği’nde tören düzenlendi. Tören, protokol sırasına göre anıta çelenklerin konulmasıyla başladı. Ardından saygı atışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, törende yaptığı konuşmada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Anavatan Türkiye’nin desteğiyle yeni bir siyasetle yoluna devam ettiğini vurguladı.  Kıbrıs’ta anlaşmanın ancak egemenlik temelinde yan yana yaşayan iki devlet  şeklinde olabileceğini yineleyen Cumhurbaşkanı Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuka ters düşen bir uygulama içinde olmadı kaydetti.

 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı’nın 47. yıldönümünün kutlama programı çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yaptığı ziyarete değinen Cumhurbaşkanı Tatar, önemli günler yaşandığını, tüm dünyaya önemli mesajlar verildiğini söyledi. Gelinen aşamada yıllardan beri özlenen iki devlet ve egemenlik temeli dışında bir anlaşmanın olamayacağını Türkiye Cumhuriyeti’nin de  resmi siyaset anlamında tarihe not ettiğine vurgu yapan Tatar, bu sürece Kıbrıs Rum Yönetiminin tüm görüşmelerde iyi niyetten yoksun tutumuyla gelindiğinin altını çizdi.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Anavatan Türkiye’nin desteğiyle yeni bir siyasetle yoluna devam ettiğini vurgulayan Tatar, “Anlaşma olacaksa ancak egemenlik temelinde yan yana yaşayan iki devlet  şeklinde olacak. Egemenliğimizi hiçbir zaman pazarlığa açmıyoruz” dedi.

 

Tatar, törendeki konuşmasında Maraş açılımına da değindi. Maraş açılımının bir gelişme olduğunu ifade eden Tatar, Maraş’ın bir anlaşma durumunda iadesinin söz konusu olduğunu ancak o anlaşmanın hiçbir zaman olmadığını dile getirdi.

 

Kıbrıs Rum yönetiminin tüm fırsatlara rağmen hiçbir zaman iyi niyetini ortaya koymadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, 47 yıldır kapalı olan Maraş’ın artık insanlığa açılması gerektiğinin altını çizdi. Maraş’ta kamu alanlarının halkın hizmetine açıldığını hatırlatan Tatar, son alınan kararla yüzde üç buçukluk bir bölümün askeri bölgeden çıkarılarak sivil iradeye devredilerek, hak sahiplerinin kullanımına açılacağına dair mesaj verildiğini söyledi.

 

Vakıflar İdaresinin belgelerine göre Maraş’ın Osmanlı’dan kalan ata yadigarı topraklar olmasına rağmen, uluslar arası hukuka göre 1974 tapularının tanındığını belirten Tatar, yasal mevzuata taşınmaz mal komisyonunun karar vereceğini söyledi. Tarar, Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak uluslararası hukuka ters düşecek bir uygulama içerisinde olunmadığını bir kez daha altını çizdi.

 

Tatar,  “Bizim niyetimiz mağduriyetlerin önlenmesidir. İnsan hakları çerçevesinde oraya bir açılım getiriyoruz” şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Tatar, Doğu Akdeniz’de yaşanan sürece değinerek gelinen aşamanın yeni bir siyasi anlayışı doğurduğunu kaydetti. Aziz şehitleri rahmetle anan Tatar, gazilere de şükran sundu.  Din görevlisi tarafından şehitler için dua okunmasıyla tören sona erdi.

 

 

 

KAYNAK: BRT

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı Ziyaret Edenlerin Sayısı 245 Bin 221’e Ulaştı

Kapalı Maraş’ın, 8 Ekim 2020 tarihinde halkın ziyaretine açılmasının ardından ziyaret edenlerin sayısının 245 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir