Salı , Temmuz 5 2022
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cumhurbaşkanı Tatar Erenköy Direnişi’nin 57. Yıldönümü Nedeniyle Mesaj Yayımladı

Cumhurbaşkanı Tatar Erenköy Direnişi’nin 57. Yıldönümü Nedeniyle Mesaj Yayımladı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Erenköy Direnişi’nin 57. Yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Anavatan Türkiye’den başka bir güvencemiz ve koruyucumuz yoktur. Bu nedenle Anavatan Türkiye’nin garantörlüğünden ve Kıbrıs’ta Türk askeri varlığından  vazgeçmemiz asla mümkün değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, bu yıl ulusal mücadele tarihimizde büyük bir kahramanlık destanı olarak yer alan Erenköy Direnişi’nin 57. yıldönümü olduğunu vurgulayarak, bu destansı direnişin, Kıbrıs Türk halkının azim ve kararlılığı ile özgürlüğüne, egemenliğine, ulusal değerlerine her koşulda sahip çıkacağının ve Rum’a boyun eğmeyeceğinin en büyük kanıtı ve simgesi olduğunu belirtti.

Aradan asırlar geçse de bu direnişin unutulmayacağını ve direniş azmi ve ruhunun mücadelemizde bizlere rehber olmaya devam edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Enosis hedefli, Rum saldırılarının en büyük hedeflerinden biri, Anavatan Türkiye ile irtibatımızı sağlayan ve Kıbrıs Türk halkının nefes borusu olan Erenköy bölgesini ele geçirmek ve Mücahitlerimizi denize dökmekti. Ama başaramadılar. Bundan sonra da başaramayacaklar. Halkımız devletinden, egemenliğinden, özgürlüğünden vazgeçmeyecek, Rum’un azınlığı olmayacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar Erenköy Direnişi’nin 57. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, şu ifadelere yer verdi:
“Erenköy bölgesine yönelik Yunan alayı takviyeli Rum saldırıları 1964 yılının Ağustos ayının ilk günlerinde başlarken, bu saldırılar 8 Ağustos tarihinde doruğa tırmanmıştı.  Öğrenimlerini yarıda keserek Erenköy’e gelen öğrenci Mücahitlerimiz ile bölge halkı amansız bir direniş sergilerken, Anavatan Türkiye yardıma koştu. 8-9 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen hava saldırıları ile Rum-Yunan birlikleri bozguna uğrarken, uçağı isabet alan ve paraşütle atlayan Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel, Rumlar tarafından esir alındıktan sonra en ağır ve en vahşi işkenceler altında şehit edildi. Kıbrıs Türk halkı Yüzbaşı Cengiz Topel’i unutmadı, unutmayacak ve sonsuza dek yüreğinde yaşatacak. Ruhu şad olsun.  Erenköy bölgesinde en ağır koşullar altında büyük bir kahramanlı destanı yazan, Türk’ün onur ve şerefini ayaklar altında çiğnetmeyen öğrenci Mücahitlerimiz ile bölge halkının direnişi de takdire şayandır.  Bugün Erenköy Şehitliği’nde yatan şehit 13 Mücahidimize de halkımız unutmayacak, emanetlerini ayaklar altında çiğnetmeyecektir.”

Enosis hedefli Kanlı Noel saldırılarında Türk savaş uçaklarının Lefkoşa üzerinde ihtar uçuşunda bulunup, Rum saldırılarını durdurması ve Erenköy’de Türk savaş uçaklarının Rum-Yunan birliklerini bozguna uğratmasının, Anavatan Türkiye’nin garantörlüğünün ne kadar elzem ve gerekli olduğunun göstergesi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “Anavatan Türkiye’den başka bir güvencemiz ve koruyucumuz yoktur. Bu nedenle Anavatan Türkiye’nin garantörlüğünden ve Kıbrıs’ta Türk askeri varlığından vazgeçmemiz asla mümkün değildir” dedi.

Erenköy Direnişi’nin, 20 Temmuz Barış Harekatı’na giden yolun en önemli temel taşlarından biri olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Erenköy geçilse, nefes borumuz kesilecek, Kıbrıs’ta Türk direnişi sona erecek, ada bir Yunan adası olacak, 20 Temmuz sabahına ulaşmamız mümkün olmayacaktı. Bu nedenlerle Erenköy direnişimizin mücadele tarihimizde ayrı bir yeri ve önemi vardır. Bu direnişin yetişen yeni nesillere aktarılması da oldukça önemlidir. Mücadele tarihimizi ve yaşananları gençlerimize öğretmek de herkesin görevi olmalıdır.”

Erenköy’deki Mücahitlerimizi denize dökmek ve Kıbrıs’ı bir Yunan adası yapmayı içeren Rum zihniyetinin bugün de yöntem ve şekil değiştirerek devam ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, bu zihniyete göre; Kıbrıs Türk halkının azınlık olduğu ve Rumlarla eşit haklar sahip olmadığı, Kıbrıs Türk halkına ancak azınlık hakları verilebileceğini söyledi.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için 1968 yılında başlayan tüm müzakere süreçlerinde de bu Rum zihniyetinin görüldüğüne işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, şöyle devam etti:
“Federal temele dayalı bir çözüm bulabilmek için yürütülen müzakere süreçlerinde Rum tarafının ana hedefi federasyon aldatmacası ile Türkiye’nin garantörlüğünü kaldırmak, Türk askerini Kıbrıs’tan uzaklaştırmak, halkımızı yama yapmak ve tüm haklarını elinden almaktı. İşte, bu Rum zihniyeti bugün de devam ediyor. Rum tarafı Kıbrıs’ta yaşanan tarihi gerçeklere rağmen, hala da değişik yöntemlerle Kıbrıs’ın ve Doğu Akdeniz’in tümüne sahip olabilme gayretkeşliğini sürdürmekte, gerçekleşemeyecek bu hayaller peşinde koşmaktadır. Rum tarafına tavsiyem ise bu boş hayallerin peşinde koşmaktan vazgeçmeleridir.”

Federal temele dayalı bir çözüme ulaşmanın mümkün olmayacağının özellikle Annan Planı referandumu ile Crans Montana’da bir kez daha ortaya çıkarken, federasyon masalı yerine, gerçekçi tek çözüm yolu olan ve Anavatan Türkiye tarafından da desteklenen egemen eşit 2 devletin varlığına dayalı çözüm şeklini ilk kez Cenevre’de müzakere masasına koyduklarını anımsatan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bu çözüm şekli yeni bir  düşünce olarak gündeme gelirken, Kıbrıs’ın ve bölgenin yararına  olacak tek çözüm yolu olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Temennim ve beklentim, Rum tarafının kabul edilemeyecek dayatmalar, davranışlarda ve saldırgan tutumdan vazgeçmesi ve diyaloğa yanaşmasıdır. Tek yanlı ve haksız bir şekilde AB üyeliğine alınan Rum tarafı,  tehdit ve şantajla AB’nin bize dayatılan çözüm şeklini kabul ettirebileceğini zannediyorsa, bu da boş bir hayaldir. Bir 50 yıl daha federasyon masalları ile müzakere masalarında oyalanmaya artık tahammülüz yoktur. Türkiye ile birlikte belirlenen yolda yürümeye devam ederken, egemen eşit 2 devletin varlığına dayalı çözüm önerimizden vazgeçmemiz veya geri adım atmamız da asla mümkün değildir.”

Uluslararası hukuk ve insan hakları esas alınarak, uygulamaya koyduğumuz Kapalı Maraş açılımının hedefinin 47 yıldır yaşanmakta olan mağduriyetleri sona erdirmek ve bunu Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden gerçekleştirmek olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, “Kapalı Maraş ülkemizin bir parçası olurken, Rum tarafı Kapalı Maraş’ın kendilerine iadesini talep etmektedir. Bunun da gerçekleşmesi mümkün değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar şöyle devam etti:
“Bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayı da hatırlatmakta büyük yarar var. Sn. Dendias yaptığı açıklamada neden federal temele dayalı bir çözüm istediklerini açıklarken, şöyle demiştir; “Kapalı Maraş’ın Rum tarafına iadesini ancak federasyonla sağlayabiliriz.”  Rum tarafı, hayalci, maksimalist ve saldırgan tutumunu sürdürürken, pekçok ülke ile askeri işbirliği anlaşmaları imzalamaya ve silahlanmaya devam etmektedir. Bu da boşuna bir gayrettir. Yoğun bir şekilde silahlanmaya devam etmekte olan Rum-Yunan ikilisine bir diğer tavsiyem ise Erenköy’ü hatırlamalarıdır.”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İçinde bulunulan kritik dönemde en fazla ihtiyaç duyulanının Erenköy Direnişi’ndeki gibi hangi siyasi düşünceden olunursa olsun, sağlanan birlik ve beraberlik olduğunu, bu nedenle de Erenköy’deki direniş ile birlik ve beraberlik ruhunu yeniden sağlanması gerektiğini vurguladı.

Son dönemlerde Anavatan Türkiye ile olan sarsılmaz bağları koparmayı hedef alan çirkin saldırıların, provokasyonların ve algı operasyonlarının yoğunlaştığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Dış ve iç odaklı bazı merkezler tarafından yürütülen bu operasyonların ana hedefi de halkımızı Anavatan Türkiye’den koparmak,  yalnızlaştırmak ve istedikleri çözüm şeklini kabul ettirebilmektir.  Bu da gerçekleşmesi mümkün olmayan bir diğer hayaldir. Erenköy Direnişi’nin  57’nci yıl dönümünde  toprağa düşen aziz şehitlerimizi ve  Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel’i  şükran ve minnetle anarken, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diler, gazilerimizi  saygıyla selamlarım. Vatan size minnettardır.”

 

 

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

GÜV.K.K.LIĞI BANDO KONSERİ

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, 01 Haziran 2022 tarihinde saat 20.30’da Bellapais Manastırı-Beylerbeyi’nde, Cumhurbaşkanı Sn. Ersin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir