Salı , Temmuz 5 2022
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cumhurbaşkanı Tatar 4’üncü Piyade Alay Komutanlığı Sancak Devir Teslim Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanı Tatar 4’üncü Piyade Alay Komutanlığı Sancak Devir Teslim Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,  “Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı 4. Piyade Alay Komutanlığı Sancak Devir Teslim Töreni”ne katıldı.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasına göre, Gülseren Kışlası’nda yer alan törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Tatar, ağustos ayının Kıbrıs Türk tarihinde önemli bir ay olduğuna işaret ederek, 1571 Kıbrıs’ın fethi, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın kuruluş günlerinin 1 Ağustos olduğunu hatırlattı.

Kıbrıs’ta sancağın en iyi şekilde korunması için verilen mücadelenin önemli olduğunu kaydeden Tatar, “Bugünün selameti, güvenliği, barış ve huzurun bu adada sizler sayesinde sağlanabildi ve Kıbrıs Türk halkının bugün bu topraklarda kendi devletinin çatısı altında egemen, hür ve bağımsız yaşayabilmesi bütün bu kahramanlığınıza bağlıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Sancak Devir Töreni’nde sancağı devreden Komutan Albay Kadir Bayraklı’ya teşekkür ederken, devralan Komutan Albay Mehmet Ali Akbaş’a da başarılar diledi.

Kıbrıslı Türklerin bu adada var oluşunun 1571’lere kadar geri gittiğini söyleyen ve mücadele tarihinin iyi bilinmesinin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, Cenevre’deki Kıbrıs görüşmelerinde sunduğu 6 maddelik öneri ile Kıbrıs’ta ancak yan yana yaşayan iki egemen eşit devletin iş birliği ile bir anlaşmanın sürdürülebilir olabileceğini ortaya koyduğunu ve bu mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Doğu Akdeniz’de, Mavi Vatan’da ulusal çıkarların korunması için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin iş birliğinin önemini de vurguladı.

Kaynak: TAK

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

GÜV.K.K.LIĞI BANDO KONSERİ

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, 01 Haziran 2022 tarihinde saat 20.30’da Bellapais Manastırı-Beylerbeyi’nde, Cumhurbaşkanı Sn. Ersin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir