Çarşamba , Ekim 5 2022
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / GKK Emekli Astsubaylar Dernek Başkanı Ömürlü: “Kıbrıs Türk halkının, Egemen Varlığını Tescil Mücadelesinde Bu Gibilerin Gölge Etmemesinden Başka İhsan İstemiyoruz”

GKK Emekli Astsubaylar Dernek Başkanı Ömürlü: “Kıbrıs Türk halkının, Egemen Varlığını Tescil Mücadelesinde Bu Gibilerin Gölge Etmemesinden Başka İhsan İstemiyoruz”

GKK Emekli Astsubaylar Derneği, milli kimliğin merkeze alınmadığı bir tarih eğitimiyle evrensel değerlerin benimsetilemeyeceğini belirterek, “Çünkü Milli olmayan hiçbir şey evrensel olamaz” dedi.

GKK Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Esen Ömürlü yaptığı açıklamada, “11 Ağustos 2021 tarihinde ‘Kıbrıs Türk Tarihi ve öğretimi yapıldı. KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun müştereken icra ettiği bu panel yeni nesillerimize tarihi geçmişimizin anlatılmasını amaçlıyor” ifadesini kullandı.

Ömürlü şunları kaydetti:

“Doğal olarak panele katılan ve konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, bazı gerçekleri dile getirdi. Tarih öğretiminde milletin hayati aşamalarını benimseten bir anlayışın hakim olmasının sağlanması gereğine vurgu yaptı. 2 binli yıllardan beri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de, tarih öğretiminde yaratılan boşluğun, yeni nesilleri manevi ve milli değerlerden uzaklaştırdığını görüyoruz. Bu tarihi ve gerçeği yansıtan söylemlerden, içimizdeki bazı grupların tepkilerini anlıyoruz. Ancak KKTC  Meclisindeki  Ana Muhalefetin, amacını aşan tepkilerini anlamakta güçlük çekiyor ve kınıyoruz. Bu kesimler, yeni nesillerimize geçmiş yakın tarihimizin anlatılıp öğretilmesinden, niye bu kadar rahatsızlık duyuyorlar? İdeolojik siyasi bakış açısından, sözde barış ve evrensel kardeşlikten bahsediyorlar. Sözde Kıbrıs Cumhuriyetinde eğitimin Rum Ortodoks kilisesi yönetim ve denetiminde olduğunu, ısrarla gözden kaçırıyorlar. Rum okul duvarlarında yazılı olan “En iyi Türk ölü Türk’tür” sloganlarını hala daha görmezden geliyorlar. Bütün halklar kardeştir hayali görüyorlar. Milli kimliğin merkeze alınarak verilmeyen bir tarih eğitimi olmadığı takdirde, evrensel değerler benimsetilemez. Çünkü Milli olmayan hiçbir şey evrensel olamaz. Dili, Dini, Irkı ve Milleti ile verdiği varoluş mücadelesiyle Rumlardan ayrı bir halk olan Kıbrıs Türk halkının, Egemen varlığını Tescil mücadelesinde bu gibilerin gölge etmemesinden başka ihsan istemiyoruz.”

 

Kaynak: GKK Emekli Astsubaylar Derneği

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

YEŞİLIRMAK DİRENİŞİ VE BÜTÜNLEŞME GÜNÜ TÖRENİ

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümg. Zorlu TOPALOĞLU, 05 Eylül 2022 tarihinde Yeşilırmak Direnişi ve Bütünleşme Günü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir