Salı , Temmuz 5 2022
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Ömürlü: “Kimse Türkiye ve KKTC Devletlerinin Kardeşliğine Gölge Güşüremez”

Ömürlü: “Kimse Türkiye ve KKTC Devletlerinin Kardeşliğine Gölge Güşüremez”

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Esen Ömürlü, KKTC Devletinin, Bugünkü Egemenlik Sınırlarını belirleyen İkinci Barış Harekatı’nın 47’nci Yıldönümünü onur ve gururla kutladıklarını kaydetti.

Dernek Başkanı Esen Ömürlü İkinci Barış Harekatı’nın 47’nci Yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, 15 Temmuz1974’te, Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği, faşist yunan darbesinin hedefinin, Kıbrıs’ın Yunanistan’a ilhakı, yani ENOSİS olduğunu kaydetti.

Ömürlü mesajında, “Bu hedefe varmak içinde, Kıbrıs’taki Türk varlığını ortadan kaldırmak Rum-Yunan ikilisinin ana hedefiydi. Ancak Anavatanımız garantör Türkiye, 1960 garanti ve ittifak anlaşmasının kendisine tanıdığı, hukuki garantörlük hakkını kullanarak,20 Temmuz 1974’te başlayıp, üç gün süren 1.barış harekatını gerçekleştirerek, Rum-yunan tarafını durdurdu. Bu aşamada, Kıbrıs’a çıkan birliklerin ve kurtarılmamış bölgelerdeki Kıbrıslı Türklerin güvenliklerinin sağlanması için, sürdürülen tüm siyasi girişimler sonuçsuz kaldı. Çözüm için sürdürülen temasların, Rum-Yunan tarafının menfi tutumu nedeniyle,14 Ağustos 1974’te 2. Barış Harekatının yapılması, zorunlu bir hal almıştır. K.K.T.C. Devletinin bugün varolan sınırları 14 Ağustos 1974’te başlayıp, 16 Ağustos 1974’te 2. Barış Harekatıyla çizilmiştir” ifadesini kullandı.

Kahraman ve vefalı Kıbrıs Türk halkının, geçmişin acı ve yokluklarını, genç nesillere ve gelecek kuşaklara, bir daha asla yaşatmayacak, kalıcı ve yaşayabilir, iki Egemen siyasi eşit Devlet temelinde bir çözüm istediklerini kaydeden Ömürlü, “Bu nedenle, bazı süper güçlerin siyasi, stratejik ve ekonomik çıkarları için, hiçbir güç bizlerin, nasıl olursa olsun, sözde bir çözüme rıza göstermemizi beklemesin. Egemen varlığımızdan feragat etmemizi ve halkımızın geleceğini, çoğunluk Rumların insafına terk etmemizi istemesin. İnsanlık dışı ambargolarla, bizleri dize getirecekleri hayalleri kurmasınlar, boşa heveslenmesinler” dedi.

Ömürlü mesajında şunları kaydetti:
“Kıbrıs Türk halkı, Şehitlerimizin kutsal emanetleri olan, KKTC Devletine, Egemen varlığımıza, Şehit kanlarıyla sulanmış vatan topraklarına, sonsuza kadar sahip çıkmaya, kesin kararlıdır. Hiçbir güç Anavatan Türkiye ve KKTC Devletlerinin kardeşliğine gölge düşüremez. Gönderlerimizde, onur ve gururla dalgalanan Ay-Yıldızlı bayraklarımıza kem gözle bakamaz. Mutlu Barış harekatının 47. Yılında, Vatan ve Bayrak uğrunda, canlarını feda eden Mehmetçik ve Mücahitlerimizi minnet, saygı ve rahmetle anıyor, gazilerimizi şükranla selamlıyoruz. Söz konusu “vatan” olduğunda, gerisi bizler için teferruattır.”

Kaynak: GKK Emekli Astsubaylar Derneği

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

GÜV.K.K.LIĞI BANDO KONSERİ

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, 01 Haziran 2022 tarihinde saat 20.30’da Bellapais Manastırı-Beylerbeyi’nde, Cumhurbaşkanı Sn. Ersin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir