Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/radyoguven.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/http.php on line 330

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/radyoguven.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/http.php on line 330
Tatar: “Tek Uğraşımız Ve Mücadelemiz 1960 Anlaşmalarından Sonra Elde Edilen Hakların Korunabilmesi” – Radyo Güven
Salı , Temmuz 5 2022
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Tatar: “Tek Uğraşımız Ve Mücadelemiz 1960 Anlaşmalarından Sonra Elde Edilen Hakların Korunabilmesi”

Tatar: “Tek Uğraşımız Ve Mücadelemiz 1960 Anlaşmalarından Sonra Elde Edilen Hakların Korunabilmesi”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Muratağa-Sandallar ve Atlılar şehitleri için gerçekleştirilen anma töreninde yaptığı konuşmada, tek uğraş ve mücadelelerinin 1960 anlaşmalarından sonra elde edilen hakların korunabilmesi olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, eşitlik temelinde bir anlaşma için yapılan mücadelede, Kıbrıs Türk halkının ayrı bir halk olduğu ve dolayısıyla ayrı bir halk olarak egemenliğin kabul edilmesi, var olan egemenliğin kabul görmesi ile Kıbrıs’ta adil, kalıcı, sürdürülebilir bir anlaşmaya ancak iki devletlilik temelinde ulaşılabileceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda çok önemli mücadeleler verdiğini anımsatarak, 14 Ağustos 1974’te Muratağa-Sandallar ve Atlılar katliamının dünyanın gördüğü en feci, en acı ve örneklerinin ilklerinden olan bir katliam, soykırım olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, bebekler, ilkokul çocukları, yaşlı nine ve dedelerin hiç ayrım yapılmadan kurşuna dizilerek, toplu mezarlara gömüldüklerini anımsattı.

Geçmişte Kaymakamlık düzeyinde yapılan törenleri eleştiren Cumhurbaşkanı Tatar, tarihin gizlenmesi için yapılan bir takım çalışmalar olduğunu, bütün bunların bir bakıma unutturulmasının istendiğini, bir barışa bir anlaşmaya yardımcı olmaya çalışmak için bir takım uğraşların olduğunu söyledi.

Gelinen aşamada, artık gerçeklerin görülmesi gerektiğini, çünkü Kıbrıs’ta bu mücadelenin devam ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “Bugün ırkçılık tartışmaları yapılmıştır. Irkçılığın kimler tarafından nasıl yapıldığını işte burada en yalın örneği  ile hep birlikte müşahede etmekteyiz” dedi.

Kendilerinin tek uğraşı ve mücadelesinin 1960 anlaşmalarından sonra elde edilen hakların korunabilmesi olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, eşitlik temelinde bir anlaşma için yapılan bu mücadelede, Kıbrıs Türk halkının ayrı bir halk olduğu ve dolayısıyla ayrı bir halk olarak egemenliğin kabul edilmesi, var olan egemenliğin kabul görmesi ile Kıbrıs’ta adil, kalıcı, sürdürülebilir bir anlaşmaya ancak iki devletlilik temelinde ulaşılabileceğini vurguladı.

50 yıldır devam eden federal anlayış görüşmelerinde hiçbir neticeye ulaşılamadığını, Kıbrıs Türk tarafının büyük bir iyi niyet ortaya koyduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türklerinin ortaya koyduğu iyi niyetin bunca zamandır karşılık bulamadığını kaydetti.

Bu şekilde bir anlayışla görüşmelerin sürdürülmesinin kendilerine göre akılcı olmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, yeni siyaset, yeni vizyon, iki devlet temelinde, egemenlik temelinde bir anlaşma yapılabileceğini söyledi.

Şehitleri rahmetle anarken, şehit ailelerinin çektiği acıların unutulmaması gerektiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, bu katliamı, soykırımı yapanların belli olduğunu, bunu yapanların hiçbir zaman mahkemeye verilmediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, insan hakları savunucularına bu konuda çağrı yaparak, Kıbrıs Türk halkı yoluna devam ederken Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünden hiçbir zaman vazgeçemeyeceğini vurguladı.

Bu kadar mücadele, ödediği bu kadar bedel ve verdiği bu kadar şehitten sonra Kıbrıs Türk halkının hiçbir zaman 1974 öncesine dönmek istemediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Uluslararası anlaşmalardan elde ettiğimiz hakları sonuna kadar korumak zorundayız” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, şehitlere rahmet, acılı ailelere de başsağlığı ve sabır diledi.

 

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

GÜV.K.K.LIĞI BANDO KONSERİ

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, 01 Haziran 2022 tarihinde saat 20.30’da Bellapais Manastırı-Beylerbeyi’nde, Cumhurbaşkanı Sn. Ersin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir