Salı , Temmuz 5 2022
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Taşkent Şehitleri Anıldı

Taşkent Şehitleri Anıldı

Taşkent’te 15 Ağustos 1974’te EOKA üyesi Kıbrıslı Rumlarca evlerinden alınarak topluca katledilen Kıbrıslı Türkler, Taşkent Şehitliği’nde düzenlenen törenle anıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Önder Sennaroğlu, Başbakan Ersan Saner, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, askeri erkan, Bakanlar ve diğer yetkililer katıldı.

Törende, Anıta çelenk sunuldu, saygı duruşu ve saygı atışı yapıldı, ardından İstiklal Marşı okundu.

TATAR: “RUMLAR ORTAKLIK ANLAŞMASINI ENOSİS’E SIÇRAMA TAHTASI GÖRDÜ”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs’ta varoluş mücadelesine devam ettiğini söyledi. Tatar, Kıbrıs Türk halkının tarihi ve geçmişin gelecek nesillere doğru aktarılması gerektiğini vurgulayarak, 1960 yılında kurulan ortaklık anlaşması ile Kıbrıs’ta Türk Rum dengesinin kurulduğunu kaydetti. Rumların ortaklık anlaşmasını Enosis’e sıçrama tahtası olarak gördüğünü ve Kıbrıs Türk halkını bu topraklardan silmek amacıyla saldırılar gerçekleştirdiğini ifade eden Tatar, Kıbrıs Türk halkının yıllarca varoluş mücadelesi verdiğini anlattı. 20 Temmuz sabahı Türkiye’nin, Türk askerinin Kıbrıs’a gelmesiyle Kıbrıs Türk halkının barış, özgürlük ve egemenliğine kavuştuğunu ifade eden Tatar, ancak sonrasında da Birleşmiş Milletler’in seyrettiği bir ortamda insanların katledildiğini işaret ederek, uluslararası camia, Avrupa Birliği veya Birleşmiş Milletler’in bu katillere hiçbir şekilde hiçbir yaptırım uygulamadığını kaydetti.

“DAYATMA ÇÖZÜM VE FEDERASYONU KABUL ETMEYECEĞİZ”

Kıbrıs’ta dayatma bir çözüm veya federasyon görüşmelerini kabul etmeyeceklerini, gücü halktan aldıklarını ifade eden Tatar, Rumlardan hiçbir zaman iyi niyetlerine karşılık alamadıklarını, “sıfır asker sıfır garanti” hedefiyle Kıbrıs Türk halkını bitirmek istediğini söyledi. Kıbrıs Türk halkının bağımsızlık özgürlük egemenlik ve Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçmeyeceğini vurgulayan Tatar, Kıbrıs’ta devlete ulaşan Kıbrıs Türk halkının dünyaya egemenliğini haykırmaya devam edeceğini belirtti.

“EGEMEN EŞİTLİK VAZGEÇİLMEZİMİZ”

Resmi müzakere süreci için Kıbrıs Türk halkının talebi olan egemen eşitliğin kabul görmesinin vazgeçilmezleri olduğunu vurgulayan Tatar, yeni siyasetin kökleşmesi, halkın benimsemesi için dünyaya bunu haykırmaya devam edeceklerini söyledi. Geleceğe emin adımlarla yürümek için Türkiye ile bağları güçlendirmeye devam edeceklerini ifade eden Tatar, geleceğin daha güzel olacağını ve Kıbrıs Türk halkının bağımsız egemen hür yoluna devam edeceğini vurguladı. Tatar, şehitleri rahmetle, gazileri şükranla andı. Taşkent Şehitliği’ndeki tören, şehitliğin ziyaret edilmesiyle son buldu.

Kaynak: BRT/TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

GÜV.K.K.LIĞI BANDO KONSERİ

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, 01 Haziran 2022 tarihinde saat 20.30’da Bellapais Manastırı-Beylerbeyi’nde, Cumhurbaşkanı Sn. Ersin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir