KENAN ÇOYGUN ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 1962-1967 döneminde görev yapan bayraktarlarından, “Bozkurt” olarak da bilinen Kenan Çoygun, ölümünün 12’nci yıldönümünde anıldı.

Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı Mücahitler Derneği Genel Merkezi’nde düzenlenen törende bir konuşma yapan Türk Mukavemet Teşkilatı Mücahitler Derneği Genel Başkanı Yılmaz Bora , Enosis amacıyla gerçekleştirilen EOKA saldırılarına karşı gösterilen direnişle Kıbrıs Türkü’nün bu topraklardan silinemeyeceğini gösterdiklerini kaydederek, Çoygun’un askeri ve siyasi yetenekleriyle Kıbrıs Türk halkının Rum saldırılarından en az zararla çıkmasını sağladığını ifade etti.

Bugüne gelinmesinde ve bir devlet kurulmasında Çoygun’un rolünün ve katkılarının büyük olduğunu söyleyen Bora, Çoygun’un eşsiz liderliğiyle tarihte ölümsüz bir yer edindiğini belirtti.

KKTC olmazsa Kıbrıs Türk halkının da olamayacağını söyleyen Bora, Rumlarla federasyon isteyenleri eleştirerek uyardı ve Girit’in Yunan adası olmasının yolunun bir anlaşmayla açıldığını kaydetti.

 

Yorum Yaz

*

Mobil Canlı Dinle