Sesli Kütüphane, Sadece Görme Engellilere Değil, Çeşitli Nedenlerden Kitap Okuyamayan Vatandaşlara Da Hizmet Veriyor

Kıbrıs Türk Görmezler Derneği Başkanı Derviş Yücetürk, 15 Mayıs 2014 tarihinde hizmete giren sesli kütüphanenin, tam donanımlı teknolojiyle görme engelli vatandaşların yanında okuma yazma bilmeyen veya yaşlılık nedeniyle kitap okuyamayan vatandaşlara da hizmet verdiğini kaydetti.

Yücetürk: “Tam Donanımlı Bir Göz Hastanesini ülkeye kazandırmayı planlıyoruz”

Kıbrıs Türk görmezler derneğinin, halktan aldığı katkıları yine yaptıkları hizmetlerle halka verdiğini ifade eden Derviş Yücetürk,  hayata geçirmeyi planladıkları projelerinin ise; sadece görme engelliler için değil, tüm halkın da yararlanabileceği tam donanımlı bir göz hastanesinin ülkeye kazandırılması olduğunu açıkladı.

Radyo Güven’e Kıbrıs Türk Görmezler Derneği’nin bünyesinde bulunan Seli Kütüphanenin işleyişi hakkında detaylı bilgi veren Yücetürk, Kütüphanede her türlü kültürel ders kitaplarının yanında Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Müzik bölümünün olduğunu söyledi.

Kütüphane bünyesinde CD olarak hazırlanmış 4 bin 500 kitabın bulunduğunu, ayrıca Ankara’daki sesli Kütüphaneyle yapılan işbirliğiyle hem Ankara’yla hem de Türkiye’de bulunan 12 üniversiteye de internet üzerinden bağlı olduklarını ifade eden Yücetürk, “Dolayısıyla Kütüphanenin kitap kapasitesi şu anda 20 bini aşmış durumdadır. En başta İstanbul’da bulunan Boğaziçi Üniversitesi’yle bir bağlantımız var. Ankara’daki merkez ve diğer Üniversitelerle internet üzerinden bağlantılarımız mevcut” dedi.

Kıbrıs Türk Görmezler Derneği Kompleks binasının içerisinde bulunan Rauf Raif Denktaş Görme Engelliler Özel Eğitim Okulunda 12 görme engelli çocuğun bulunduğunu belirten Yücetürk, ilk önceliklerinin bu çocuklara hizmet verilmesi olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türk Görmezler Derneği’nde 422 görme engellinin bulunduğunu ve Ülkede derneğe üye olmayan toplamda 500 Görme engellinin olduğunu söyleyen Yücetürk, tümüne hizmet verilmekte olduğunu kaydetti.

Görme engelli vatandaşların yanında okuma yazma bilmeyen veya yaşlılık nedeniyle kitap okuyamayan vatandaşların da Sesli Kütüphaneden yararlanabildiğinin altını çizen Yücetürk, kütüphaneden mesai saatleri içerinde hafta içi her gün hizmet alınabileceğini söyledi.

Yücetürk: “Katkı Koymak İsteyen Vatandaşlar Önce Bizimle Temasa Geçsin”

Yücetürk, Sesli Kütüphanede bulunan kitapların seslendirilmesi adına katkı koymak isteyen vatandaşların ilk önce Kıbrıs Türk Görmezler Derneği ile temasa geçmesi ve dernekte bulunan öğretmenlerle birlikte belirlenecek kitapların seslendirilebileceğini ifade etti.

Henüz doğrudan doğruya profesyonel kayıt yapılabilecek bir stüdyonun olmadığına da işaret eden Yücetürk, “Genelde normal kayıt yapılmaktadır.  Profesyonel kayıtlar ya BRT kanalıyla veya Ankara’da bulunan Altı Nokta Kütüphanesi aracılığıyla yapılıyor ve gönderiliyor. Çünkü Türkiye Engelliler ve Görme Engelliler Konfederasyonu’na üyeyiz. Dolayısıyla, seslendirmede ve kitap tedarik etmede bir problem yaşanmıyor” dedi. 

Yücetürk: “Sesli Kitap Okuyucularıyla Anında Kitaplar Seslendirilebiliyor”

Tüm kitaplarının seslendirilmesini arzu ettiklerini, ancak artık kitap seslendirmek yerine daha ucuz ve daha kaliteli olan son üç yıldan beri teknolojinin geliştirmiş olduğu kitap okuyuculardan henüz 3 tane alabildiklerini kaydeden Yücetürk, hem kütüphaneye hem de okula Kıbrıs Türk Vakıflar İdaresi tarafından bağışlanacak 4 tane sesli okuyucuyla istenilen kitabın anında seslendirileceğini söyledi.

Yücetürk: “Gelin Derneğimizi Ziyaret Edin”

Derviş Yücetürk, vatandaşlara şu çağrıyı da yaptı; “Görmezler Derneğinin kompleks binalarını görsünler, 4 katlı tam donanımlı bir kültür merkezimiz var. Görme engelliler merkezi var. Okuluyla, yurduyla, sesli kabartma kütüphanesiyle, tüm bölümleriyle rehabilitasyon bölümüyle…  Gelsinler bu merkezi tanısınlar, bunları halkın görmesini istiyoruz.  Derneğe yapılan katkılar ona göre yapılsın. Kıbrıs Türk görmezler derneği 40 yıldan beri hizmet veriyor ve halktan aldığı katkıları yine yaptıkları hizmetle halka veriyor.”

Derviş Yücetürk,  hayata geçirmeyi planladıkları projelerinin ise sadece görme engelliler için değil, tüm halkın da yararlanabileceği tam donanımlı bir göz hastanesinin ülkeye kazandırılması olduğunu açıkladı. 

Yorum Yaz

*

Mobil Canlı Dinle