Akıncı: “Adım Atılmazsa Başka Konu Görüşmem”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’a “Rum Temsilciler Meclisi'nin Enosis'in Rum okullarında kutlanması yönünde aldığı karara” karşı tepkilerini ,hayal kırıklıklarını ileterek, bu olayı kınadı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’la Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk tarafı, Kıbrıs’ta federal bir çözüm bulmak için çalışırken, Güney’deki gençlerin ise bugün bir çözümden çok uzak olduğunun bu olayla bir kez daha görüldüğünü dile getirdi.

 

Böyle bir ortamda ENOSİS anlayışını Rum gençlerine enjekte edilmesinin yürütülen müzakere sürecine büyük bir darbe niteliğinde olduğunu ifade eden Akıncı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bu kararın iptal edilmesi yönünde bir davranış sergilemesini beklediğini ancak, bir girişim görmediğini kaydetti.

Akıncı, konuyla ilgili tepkilerinde adım adım ilerleyeceklerini söyleyerek, müzakerecilerin yarın için planlanan toplantılarının büyük ihtimalle iptal edileceğini, Perşembe günkü liderler görüşmesine kadar bir adım atılmaz ise kendisinin toplantıda konuşacağı tek konunun bu olacağını söyledi.

Bu konuyla ilgili Anastasiadis’in atacağı adımların önemli olduğunu kaydeden Akıncı, “Konu son derece önemli ve geçiştirilemeyecek noktadadır. Bu konuda Anastasiadis tavrını net bir şekilde ortaya koymalıdır” dedi.

Yorum Yaz

*

Mobil Canlı Dinle